V Luhačovicích startuje další ročník festivalu Poselství Tibetu

LUHAČOVICE - Vyvěšením tibetské vlajky na hotelu Radun v Luhačovicích odstartuje v neděli v lázeňském městě třetí ročník multižánrového festivalu Poselství Tibetu. Serveru Zlin.cz to uvedl za organizátory Marek Nesázal.

Cílem multižánrového festivalu je u příležitosti světového dne Tibetu seznámit návštěvníky s tibetskou kulturou, tradicemi tibetského buddhismu a s problémy, které Tibeťané ve své zemi či v indickém exilu řeší. Výtěžek festivalu bude věnován na výstavbu tibetské školy v Indii v himalájském údolí Spiti.

Nejvýznamnější událostí letošního festivalu je návštěva tibetského mnicha Geshe Choekhortshanga a tibetského lékaře Amchi Tsewang Smanla. „Program, který zahájíme vyvěšením tibetské vlajky, bude zahrnovat přednášky a meditace, výstavu originálních ručně malovaných mandal z Nepálu, tematické filmové projekce a ochutnávku tradiční tibetské kuchyně. Vyvrcholením festivalu bude sypání a rozmetání pískové mandaly,“ podotkl Nesázal.

Doktor Tsewang Smanla v rámci své návštěvy ČR navštíví Prahu, Olomouc a Luhačovice. Pochází ze známé rodinné tradice tibetských lékařů a má dlouholetou praxi v exilovém Ladaku. Studoval mimo jiné se slavným tibetským lékařem Trogawa Rinpočem. V období 1987 – 1997 byl hlavou Podpůrného programu lékařů, kde pracoval jako lékař tradiční tibetské medicíny v odlehlých oblastech. Následně založil vlastní organizaci Yuthogfoundation for Tibetan Medicine. Jeho veřejná přednáška se v hotelu Radun uskuteční v pátek 15. března od 17 hodin. „V průběhu pátku 15. a soboty 16. března pak budou probíhat individuální konzultace,“ doplnil Nesázal.

Tibetský mnich Geshe Nyima Choekhortshang se narodil v himalájském regionu Nepálu Dolpo. Studoval 18 let sutru, tantru i dzogchen v Akademii studií Yungdrung bon v rámci Triten Norbutse Institution. Po završení studia mu byl udělen titul gešhe, nejvyšší akademické ocenění v tibetském klášterním vzdělávání. V současnosti žije v Evropě a studuje a zároveň přednáší na evropských univerzitách. Do Luhačovic zavítá ve středu 13. března, jeho veřejná přednáška začne v 17 hodin.

V pondělí v 17 hodin bude zahájena výstava tibetských ručně malovaných mandal z Nepálu. V některých z nich bylo použito i zlato. Každý obraz je originál včetně podpisu autora. V rámci festivalu bude navíc denně otevřen tibetský obchůdek, který nabídne výrobky, které zhotovili tibetští uprchlíci v exilových vesničkách v indických Himálajích. Po celou dobu konání festivalu budou moci návštěvníci ochutnat i tibetskou kuchyni. Na rozdíl od sousedních kuchyní je ochuzená o mnoho surovin, protože jen málo plodin roste v takové nadmořské výšce. Základem jídelníčku je pěstování ječmene a chov jaků, ovcí a koz. Jídlo dodává Tibeťanům energii, živiny a pomáhá přežít v nehostinných vysokohorských podmínkách. Tibetská jídla bude připravovat rodilý Tibeťan Sonam Tsering.

V sobotu 16. března vyvrcholí festival společným sypáním a rozsypáním mandaly. Jde o obřad, kdy postupně z milionů pískových zrníček různých barev vzniká složitý, velmi propracovaný obraz. Samotné sypání mandaly je meditací, mniši se umění vytváření mandal učí mnoho let. Na konci obřadu je mandala rituálně rozprášena, což symbolizuje pomíjivost všech věcí a jevů.