Podpory se dočká celkem 22 ze 42 hodnocených projektů. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o poslední výzvu místní akční skupiny v tomto programovacím období, zájem o dotace byl velký. Tomu odpovídal i doposud největší počet projektů podaných v rámci jedné výzvy,“ uvedla místopředsedkyně Místní akční skupiny Markéta Kropáčková.
Největší přetlak byl v oblasti zaměřené na občanské vybavení a služby, kam bylo podáno 36 žádostí o dotaci. Z nich uspělo 15, a to i díky posílení alokace pro tuto oblast o více než milion korun. Podporu tak získají projekty na obnovu hasičských zbrojnic v Žeranovicích, Dřevohosticích, Lipové, Mysločovicích či Bezuchově. V obcích Kurovice, Sazovice, Machová nebo Zahnašovice budou opravena kulturní zařízení. Mateřskou školku zrekonstruují v Líšné, fasádu kostela v Prusinovicích a Obecní úřad v Radkovách. Ve Vlkoši a Věžkách zmodernizují internetovou síť. V Němčicích zase vznikne víceúčelové hřiště a v Lechoticích nová prodejna potravin s rekondičním centrem.
Moštěnka také podpořila všech šest projektů nezemědělských podnikatelů a jeden projekt zemědělského družstva. Novými stroji či technologiemi budou dovybaveny minipeletárna v Lipové, zámečnická dílna v Němčicích, autoservisy v Horní Moštěnici a Roštění, prodejna potravin v Prusinovicích a stroj také získá poskytovatel technických služeb v Beňově. Agrodružstvo Roštění pořídí novou moštárnu pro zpracování nejen své produkce, ale i pro zájemce z okolí.
Projekty 9. výzvy schválila Moštěnka začátkem března. Prostředky ve výši více než 49 milionů korun, přidělené místní akční skupině na období 2009 – 2013, jsou tak rozděleny. „V rámci všech devíti výzev jsme celkem podpořili 96 projektů. Nejžádanějšími oblastmi byla podpora občanského vybavení a služeb, kam putovalo 47 procent všech rozdělených prostředků, na úpravu veřejných prostranství připadlo 21procent z přiděných dotací a na podporu zemědělských podnikatelů a ochranu a rozvoj kulturního dědictví po 11 procentech,“ shrnul Tomáš Šulák, předseda místní akční skupiny.
Na končící programovací období EU naváže nové dotační období 2014 – 2020 a tím nejdůležitějším pro místní akční skupinu je v současnosti tvorba strategie, která shrne informace o regionu a jeho potřebách. „Přivítáme také názor všech občanů, podnikatelů, neziskových organizací i dalších subjektů z území místní akční skupiny,“ dodal Šulák.
Území, na němž působí místní akční skupina – Partnerství Moštěnka, se nachází v samotném středu Moravy a tvoří jej 22 obcí mikroregionu Moštěnka v Olomouckém kraji a 29 obcí mikroregionu Holešovsko a okolí ve Zlínském kraji. Podle počtu obcí je největší místní akční skupinou na celé střední Moravě.