Fotbalový jubilant trenér Antonín Juran: fotbalu vládnou Messi a Ronaldo

Celý život s fotbalem strávil Antonín Juran, bývalý vynikající útočník a dlouhá léta úspěšný trenér. 14. března mu kamarádi nejen z fotbalových trávníků přijdou popřát hodně zdraví k jubileu. Juran slaví sedmdesátiny.

Když útočil v dresu tehdejšího Gottwaldova, anebo také bratislavského Slovanu, musely se mít soupeřovy obrany hodně na pozoru. Klasický útočník nastřílel v dresu obou týmů celkem 23 branek v nejvyšší soutěži, hrál vlivem okolností vždy jen rok. Zlín před tím i potom hrál ve druhé lize.

Ve Slovanu si zahrál i Pohár mistrů evropských zemí, jeho tým vyřadil Boldklub Kodaň, mistra Dánska, a vypadl až s Panathinaikos Atény. „Nejlepší řecký tým tehdy vedl legendární Ferenc Puskás,“ vzpomíná Juran.

S jednoroční přestávkou strávil ve Zlíně 13 let, byl jasně nejlepším střelcem, dva roky pak hrál i trénoval v sousedních Slušovicích, také tam strávil 13 let.

Myslím, že kdyby nedošlo ke společenským změnám a agrokombinát dál fungoval, šlo by se do ligy i tam. Ale předseda Čuba chtěl něco za něco, napřed práci a potom zábavu. Pokud se dobře pamatuji, mělo družstvo obrat 8 miliard korun, Čuba by dal plně zelenou fotbalu ve chvíli, kdy by bylo miliard deset,“ vzpomíná Juran.

Ten pak úspěšně působil v dalších moravských klubech, Drnovicích, Uherském Hradišti i dalších. Teď samozřejmě fotbal důkladně sleduje spíše z pozice diváka. „Je neuvěřitelné, jak vysoko jsou svým uměním Messi a Ronaldo, jsou někdy jako by z jiného světa,“ říká znalec.

Pečlivě sleduje i naši ligu. „Pozoruju určitý posun ve výkonnosti, ale bez diváků se hráč nevydá tak, jako třeba v Premier League či v Bundeslize. Když mu dýchá na záda padesátitisícový kotel, hraje úplně jinak, některé návštěvy u nás jsou tristní,“ všímá si Juran.

Co si přeje k 70. narozeninám kromě zdraví? „Třeba to, aby naše reprezentace postoupila na mistrovství světa do Brazílie, když je na šampionátu náš tým, my fandové prostě okřejeme, je to teprve zajímavé,“ tvrdí ve shodě s názory mnohých čerstvý sedmdesátník Antonín Juran. Tak hodně let, pane Jurane.

Třeba tolik, jako kolega Matěj Bekeský, legendární zlínský mládežnický trenér, ten se do fotbalového nebe vydal právě v čase, kdy si Juran připomíná životní jubileum. Bekeský skonal tiše téměř na prahu devadesátky.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’14116′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚665‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚14116‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x