„Lidé se mohou dozvědět více nejen o průběhu dialýzy, ale také o nemocech ledvin obecně, rizikových faktorech a možnostech léčby včetně transplantace ledvin,“ uvedla Plačková.
Hemodialyzační středisko ve Vsetíně loni provedlo přes 7 700 dialýz. Stará se o pacienty ze Vsetínska, Valašskomeziříčska, Rožnovska a Valašskokloboucka.
Druhý čtvrtek v březnu se tradičně nese ve znamení Světového dne ledvin. Jeho cílem je dbát na prevenci a včasné rozpoznání nemocí. Letošním hlavním tématem je akutní selhání ledvin. Ledviny podle organizátorů Světového dne ledvin filtrací krve odstraňují z těla odpadní látky a udržují stabilitu vnitřního prostředí. Každý den očistí okolo 180 litrů krve, což znamená, že celý objem krve přefiltrují až padesátkrát za den.
Akutní poškození ledvin představuje náhlý pokles nebo úplnou ztrátu schopnosti orgánu plnit funkci. Tím se v těle hromadí odpadní a toxické látky, čímž je narušená schopnost regulovat množství vody v těle. V některých případech může pacient i zemřít. Zhruba každý desátý pacient, který prodělá těžkou formu akutního selhání levin, je do konce života odkázaný na léčbu umělou ledvinou. Vysoce rizikoví jsou lidé s chronickým onemocněním ledvin, cukrovkou, vysokým krevním tlakem, srdečním selháním a závažným onemocněním jater.