Josip hrabě Jelačić Bužimský generál a chorvatský místodržící, příslušník významného šlechtického rodu Jelačićů, který se zasloužil o zrušení nevolnictví a vyhlásil první volby do Chorvatského sněmu, slavný vojevůdce v habsburské monarchii teď bude mít na zámku v Napajedlech svoji vlastní pamětní desku. Slavnostní odhalení se uskuteční v sobotu v 11.15 hodin za přítomnosti chorvatské delegace spolu s chorvatským velvyslancem z Prahy a zástupců města Napajedla a Zlínského kraje.
Rodina Jelačićů je úzce spojena s dějinami chorvatského národa. Po čtyři staletí byli příslušníci tohoto rodu válečníky, významnými hraničářskými důstojníky, vysokými vojenskými veliteli, státníky, kněžími, buditeli, filantropy a spisovateli. Bán Jeláčić Budžimský se narodil 16. října 1801 v Petrovaradínu v regionu Srijem. V osmi letech studoval na Therezianumu ve Vídni, nejelitnější šlechtické škole své doby, kde získal vzdělání pro administrativní a vojenskou službu v rakousko-uherské monarchii. Od roku 1819, když jako výborný diplomant Therezianum opustil, započal závratný vzestup barona Jelačiće, co se vyznamenání, poct a úspěchů týče, a to nejen ve prospěch říše, které sloužil, nýbrž především ve prospěch chorvatského národa, jeho zájmů a změny jeho postavení.
V Chorvatsku je oslavován jako národní hrdina. Jeho život se však pojí i se Zlínským krajem. „Bán Jeláčić se roku 1850 seznámil s hraběnkou Sofii Stockau, jenž se narodila 31. ledna 1834 v Napajedlech. Se Sofií se téhož roku zasnoubili a 22. července roku 1850 zde měli svoji svatbu,“ poznamenala Petra Psotková, manažerka zámku. Proto významní představitelé z Chorvatska a Zlínského kraje společně odhalí pamětní desku na počest bána Jelačiće, kterou vytvořil chorvatský sochař Dragutin Grgas. „Delegaci nejprve přijme starostka na radnici v Napajedlech a poté se kolem jedenácté hodiny přesune na zámek. Připraven je i slavnostní oběd včetně prohlídky zámku,“ dodala Psotková.