Zájemci, jejichž tvorba či život jsou spjaty s Valašskem nebo přímo Valašským Meziříčím, mohou svá díla přihlašovat nejpozději do konce června. Čestným předsedou komise bude starosta Valašského Meziříčí Jiří Částečka.
Prostřednictvím této soutěže město získá kvalitní výtvarná díla do svých sbírek a veřejných prostor. „Jsem rád, že mohu být předsedou této významné výtvarné soutěže. Soutěží chceme oživit odkaz akademického malíře Rudolfa Schlattauera a podpořit kvalitní výtvarné umění v našem městě,“ sdělil starosta města Jiří Částečka. Dodal, že město se letošní ročník rozhodlo rozšířit i pro tvůrce z nejbližších měst a vesnic, kteří mají jakoukoliv spojitost s Valašským Meziříčím.
Cena je udělována za dvou či trojrozměrné přenosné výtvarné dílo nebo za tematický soubor výtvarných děl. Práce musí být vytvořeny v posledních třech letech. „Kromě hlavní a Čestné ceny mohou soutěžící získat i Cenu veřejnosti. O jejím vítězi budou rozhodovat návštěvníci výstavy, kteří odevzdají označenou vstupenku se jménem vybraného umělce. Výtvarník, který obdrží nejvíce hlasů z řad veřejnosti, získá věcný dar,“ doplnila Hana Skácalová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu.
Finalistům bude věnována výstava v době od 31. října do 29. listopadu v galerii Sýpka ve Valašském Meziříčí. V den vernisáže 30. října bude odbornou komisí vyhlášen laureát a udělena Čestná cena. Cena diváků bude předána na slavnostním ukončení výstavy.
Akademický malíř Rudolf Schlattauer byl textilním výtvarníkem, malířem a zakladatelem první gobelínové manufaktury v českých zemích, která ve Valašském Meziříčí působí dodnes. Jejím prostřednictvím přivedl do Valašského Meziříčí umělecké řemeslo, jež navázalo na místní soukenické tradice a přitom odráželo soudobé trendy ve výtvarném umění. Získal pro svou práci politickou podporu, s jejíž pomocí zapojil umělecké řemeslo do státního vzdělávacího systému. Rudolf Schlattauer strávil ve Valašském Meziříčí pouze několik málo let, ale udělal za tu dobu z města nesmazatelný bod na pomyslné mapě výtvarného umění.