Zlín má ode dneška největší a nejmodernější oční kliniku v Česku. Operovat se sem jezdí učit lékaři až z Ameriky

ZLÍN - Dnes oční klinika Gemini slavnostně otevřela další patro kliniky, čímž se stává největší privátní oční klinikou v Česku. Na ploše přes pět tisíc metrů čtverečních má nyní k dispozici šest operačních sálů a 14 očních vyšetřoven.

Nové patro kliniky vzniklo v rekordním čase tří měsíců a během rekonstrukce byly využity unikátní technologie. „Použit byl například systém nanonátěru pro dezinfekci vzduchu, který se ve spojení s diodovým aktivátorem aplikoval ve zdravotnickém zařízení v Česku vůbec poprvé, ačkoliv jde o český patent,“ řekl Pavel Stodůlka, primář oční kliniky Gemini. Výjimečnost nanonátěru spočívá ve vysoce účinném čištění vzduchu od organických škodlivin, jako jsou viry, bakterie, spóry, plísně, alergeny, karcinogenní látky či výfukové zplodiny.

Ve čtvrtém  patře vznikly dva nové operační sály vybavené těmi nejmodernějšími lasery, kterých je nyní na klinice více než deset. Mezi klenoty patří laser Victus, který loni v únoru klinika Gemini využila jako první v Evropě a provedla na něm nejvíce operací na světě. Vybavení oční kliniky pro laserové operace očních vad je tak bezkonkurenčně nejmodernější v Česku.

Poslední novinkou, která dorazila z Ameriky, je operace vetchozrakosti odstraňující potřebu brýlí na čtení pomocí mikročočky s názvem kapka rosy, která se vpraví do oka pomocí laseru. Průměr má asi dva milimetry a je 30 mikrometrů tenká. První operaci tohoto typu jsme provedli loni v říjnu jako první v Česku a klinika je prozatím jediná v republice, která tyto zákroky provádí. Zlín si Američané zároveň vybrali jako centrum výuky těchto operací pro své lékaře,“ uvedl Pavel Stodůlka.

Slavnostního otevření se zúčastnila i řada českých a slovenských osobností. Na akci dorazila zpěvačka Eva Pilarová, filmový režisér Fero Fenič, vynálezce dezinfekčního nanonátěru Jan Procházka, cestovatel Miroslav Zikmund a herci slovenské Partičky Roman Pomajbo a Daniel Dangl. „Mnohé tyto osobnosti na klinice absolvovaly prohlídku zraku. Součástí slavnostního otevření byla i autogramiáda populární české zpěvačky Evy Pilarové k novému CD,“ uvedl Pavel Stodůlka.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x