Následovat bude program v Městském divadle ve Zlíně jednoaktovou hrou Protest v podání Divadla Na tahu a diskusí Dramatik našich životů s Vladimírem Morávkem, Petrem Oslzlým a Annou Freimanovou. „Rozhodli jsme se první festivalový den věnovat připomenutí osobnosti Václava Havla, jako dík za velkou inspiraci, kterou pro naše životy představuje, “ řekl pořadatel festivalu Tomáš Pasterný.
Info o výstavě fotografií ČTK
Zhruba sto snímků z let 1988 až 2011 přináší svědectví o tom, jak se z dramatika a disidenta Václava Havla stal prezident republiky a poté z prezidenta opět umělec a občan. Nezachycuje jen Havlovy prezidentské počiny, ale spíš okamžiky kolem nich či chvíle soustředění nebo naopak uvolnění po státnickém vypětí. Snímky 24 českých fotografů, kteří uplynulých více než 20 let pracovali jako fotoreportéři agentury ČTK, nechávají diváka pohlédnout na scénu velké politiky i Havlova soukromí bez obvyklého patosu, s mírnou nadsázkou a vtipem. Autoři věří, že právě tak by se Václavu Havlovi výstava líbila.
Vystavené snímky pocházejí z Fotobanky ČTK, v níž je shromážděno přes 14.000 fotografií Václava Havla. Jde tak patrně o největší a nejucelenější kolekci Havlových prezidentských fotografií na světě.
Info o srdci
Tvůrci srdce Lukáš Gavlovský a Roman Švejda o něm napsali:
V materiálu, který se mohl stát odpadem je mnoho světů. Tato hmota vstřebala myšlenky, pro které byly svíčky zapáleny. Jsou v něm nainvestovány představy lidí o slušné společnosti, je do něj zamodlena naděje, že je možné jednat podle nejlepšího svědomí a netratit na tom. Objekt
je vyjádřením vztahu občanů k osobě a filozofii Václava Havla. Mnoho lidí se stalo spolutvůrci díla tím, že se podíleli na procesu jeho vzniku od úklidu svíček, přes zpracování vosku až po instalaci. Vzniklo
otevřené srdce, do kterého může vstoupit každý. Je zranitelné jako všechna srdce.
Údaje o srdci
Pro vznik plastiky se podařilo zajistit zhruba 5000 kg svíček (je to téměř polovina odhadovaného množství všech svíček v ČR). Z těch se získalo 2300 kg vosku a 2700 kg vytříděného odpadu. Srdce dosahuje výšky 2 metry, váží 2300 kg a skládá se ze 115 dílů o průměrné váze 20 kg.
Pozvánka na Zlínské jaro
Zveme vás na festival demokracie a občanské společnosti Zlínské jaro, který se uskuteční od 8. do 11. května. Třetí ročník festivalu bude věnován osobnosti Václava Havla, interpretacím svobody a zviditelnění nevládních neziskových organizací. V městském divadle ve Zlíně se bude tentokrát diskutovat o divadle, internetu, občanské angažovanosti a totalitě ve filmu. Pozvání do diskusí přijali Vladimír Morávek, Petr Oslzlý, Karel Janeček, Radim Špaček a další. 10. května ožije nám. Míru prezentacemi organizací, workshopy, koncerty a představeními. Závěr Zlínského jara bude patřit pracovní sobotě, která je pro občany příležitostí, jak symbolicky pomoci svému okolí a městu. Připravujeme také výstavu fotografií ČTK Prezident Václav Havel a výstavu Normální je pomáhat, na které se představí neziskové organizace. Obě výstavy budou otevřeny v průběhu festivalu. Více informací naleznete na stránkách festivalu: www.zlinskejaro.cz.
Hosté diskusí:
Anna Freimanová – editorka Knihovny Václava Havla
Vladimír Morávek – umělecký šéf Divadla Husa na provázku
Petr Oslzlý – ředitel Centra experimentálního divadla
Lukáš Gavlovský a Roman Švejda – tvůrci Srdce pro Václava Havla
Ivan Bartoš – předseda Pirátské strany
Olga Biernátová – knihovnice, specialistka na online marketing
Eda Kriseová – novinářka a spisovatelka
Karel Janeček – zakladatel Nadačního fondu proti korupci
Radim Špaček – režisér filmu Pouta
Štěpán Hulík – scénárista filmu Hořící keř