Juventus, Arsenal, Manchester United: Roman Macek v hledáčku zájmu velkoklubů

Vytáhlý, štíhlý,usměvavý, nedávno, v dubnu, teprve šestnáctiletý kluk. Na zlínské Vršavě se zrovna chystá se spoluhráči z dorostenecké sedmnáctky k běžnému tréninku. Obyčejný den ve vrcholící sezóně. Roman Macek jde s kamarády za chvíli na pěkně střižený zelený trávník, prostředí tu zná dokonale.

Je z ryze sportovní rodiny, v níž ale převažovalo umění volejbalové. Otec Roman léta úspěšně trénuje zlínské volejbalisty, když byly malému Romanovi dva roky, táta ještě coby hrající trenér zdvíhal nad hlavu historicky jediný zlínský pohár pro vítěze volejbalové extraligy. Sport učaroval mamince Evě, sestře Kláře, současné prvoligové volejbalistce i dalším členům rodiny, fotbal ale hrával jen děda z maminčiny strany.

O mladého zlínského fotbalistu projevují eminentní zájem evropské velkokluby. V našich, zdaleka nejen zlínských podmínkách, věc zcela nevídaná. Během posledních pár měsíců stihl stáže v Juventusu Turín, Arsenalu Londýn i Manchesteru United. Pro maminku Evu ale pořád především její klouček. „Teď musí dokončit první ročník zlínského gymnázia, do školy se vzhledem k fotbalovým povinnostem včetně reprezentačních moc nedostal,“ ví maminka.

Když to porovnám, můžu dnes říct, že se mi mentalitou i fotbalovým projevem nejvíce zamlouvá Itálie,“ vrací se k anabázi tří velkoklubů tvořivý záložník, který se setkal mimo jiné s Pavlem Nedvědem či trenérem Arsenalu Arsenem Wengerem.

Blýštivý talent zlínského fotbalu moc dobře ví o tom, že se pořád musí zlepšovat, tak jak říká trenér Marek Hábl. „Musím líp bránit, pracovat na rychlosti, zdokonalovat první dotyk s míčem i práci s ním,“ ví dobře kluk, který během povídání, na nějž nebyl v nejmenším připraven, ani jednou nezabředne do fádních frází. Mluví svěže, má to řád, myšlenky formuluje v dobře stavěných větách.

Otec Roman popisuje kontakty s věhlasnými kluby, jde o úžasnou zkušenost. „Námluvy s Juventusem jsou určitě nejdál, ale poučné byly všechny stáže, kluk na sobě musí makat, na hřišti i ve škole, uvidí se,“ říká bývalý volejbalový reprezentant, trenér i manažer, který svět sportu zná dokonale.

S Juventusem jsme zatím ústně domluveni, podrobnosti se pilují, včas dáme vědět, jak to s Romanem bude, věc se vyvíjí velmi rychle, tak uvidíme,“ nechává si zatím podrobnosti pro sebe šéf zlínského Fastavu Zdeněk Červenka, kde je Roman stále kmenovým hráčem.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x