V Kroměříži jsou k vidění africké sochy z kamene

KROMĚŘÍŽ - V Květné zahradě v Kroměříži jsou do 28. července k vidění kamenné sochy ze Zimbabwe. Serveru Zlin.cz to oznámil ředitel Domu kultury Kroměříž Jiří Králík.

Originální kamenné sochy vznikly pod horkým sluncem na jihu Afriky v jedinečné sochařské komunitě v Tengenenge v Zimbabwe. Do České republiky přivezla sochy společnost AfrickéSochy.cz

„Smyslem naší práce však není jen obchodní činnost. Jde nám také o přiblížení jedinečného afrického umění české veřejnosti a o maximální podporu afrických umělců,“ vysvětlil Ondřej Homolka. V minulých letech se tak nad sochami ze Zimbabwe klenuly gotické klenby v Minoritském klášteře v Českém Krumlově či prostory Veletržního paláce Národní galerie v Praze, ale rovněž širé nebe na loukách v Dendrologické zahradě v Průhonicích či v Botanické zahradě v Praze Troji. „Na podporu dětí zimbabwských sochařů připravuje naše společnost čistě charitativní akce, na kterých se už podařilo vybrat téměř 100 tisíc korun na provoz školy pro děti umělců ze sochařské komunity Tengenenge,“ dodal Homolka.

Moderní zimbabwské sochařství má kořeny v 60. letech 20. století. Postupně se první generace sochařů v tehdejší Jižní Rhodesii dokázala vypracovat od neumělého až dětsky brutálního uměleckého projevu na úroveň, kterou ocenila muzea moderního umění v Londýně, Paříži i New Yorku. Umělecká komunita Tengenenge je jedním z center současného sochařství v Zimbabwe. V Tengenenge žijí i s rodinami necelé dvě stovky sochařů. Sochy tesají i vystavují přímo ve vsi, kde žijí. Ve vesnici samé i jejím bezprostředním okolí jsou tak vystaveny tisíce soch, které vytvářejí obrovský amfiteátr – galerii pod širým nebem. Nejstarší sochař v Tengenenge se letos dožívá 100 let. Většiua soch, které jsou vystavené v Květné zahradě v Kroměříži, vytesali právě umělci z komunityTengenenge.