Policisté objasnili sérii loupeží ve Zlínském i Jihomoravském kraji

ZLÍN - Zlínští krajští kriminalisté v těchto dnech objasnili sérii loupeží, ke kterým došlo ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Jak serveru Zlin.cz uvedla policejní mluvčí Jana Macalíková, pachatel už je ve vězení.

Jedenáctiletý trest odnětí svobody si ale pachatel vysloužil za jiný závažný trestný čin. Protože další soudní jednání by bylo neúčelné, případ policisté odložili.

K šesti loupežným přepadením bank došlo od konce roku 2011 a převážně pak v roce 2012 například ve Valašských Kloboukách, v Rožnově pod Radhoštěm, Bystřici pod Hostýnem či v Hodoníně. Lupič, který vypadal pokaždé jinak, vždycky předložil ženě za přepážkou lístek s ručně psanou výhružkou a požadoval peníze. „Mám u sebe bombu, vydejte mi vše do dvou minut, jinak ji odpálím,“ „Přepadení, mám bombu, neváhám ji použít, jsem nemocný, na ničem mi nezáleží,“ a podobné vzkazy podsouval úřednicím a navíc jim ukázal poměrně důmyslně sestrojenou maketu systému, kterou vydával za výbušninu. Ve všech případech získal požadovanou hotovost, kterou si však dlouho neužíval. Šlo o gamblera, který se peníze neúspěšně snažil rozmnožit v hracích automatech.

Kriminalisté ve spolupráci se svými kolegy v jednotlivých okresech zjistili, že jde ve všech případech o dvaapadesátiletého muže z Ostravy. „Rozsáhlou analýzou všech případů, kamerových záznamů, svědeckých výpovědí i rozborem zajištěných stop jsme nashromáždili dostatečné množství indicií, které vedly právě k onomu muži,“ konstatovala Macalíková.

Ještě před obviněním však policejní komisař prověřoval trestní minulost pachatele a zjistil, že jde o recidivistu, kterého letos v březnu odsoudil Okresní soud ve Vsetíně za jiné loupežné přepadení k jedenáctiletému nepodmíněnému trestu odnětí svobody. Přitom teprve v roce 2010 byl muž propuštěn po devítiletém vězení se zkušební dobou pět let. V době loupeží byl tedy v podmínce.

„Momentálně je pachatel opět ve valdické věznici se zvýšenou ostrahou. Vyšetřovatel seznal, že zahájení trestního stíhání pro popisované loupeže by bylo neúčelné, protože by nevedlo ke zvýšení uloženého trestu. Proto jsme celý případ odložili.To ale neznamená, že by se poškozené instituce nemohly domáhat svého práva na náhradu škody. Mohou se obrátit na civilní soud,“ dodala Macalíková.