Celkem podali občané za první pololetí tohoto roku již 3 743 žádostí. Cestovní pasy se vydávají 30 dnů od podání žádosti. S ohledem na plánovaný výjezd do ciziny je třeba včas požádat o vyřízení nového dokladu. Lhůtu 30 dnů nelze nijak podstatně snížit, neboť doklady jsou vyráběny v centrální tiskárně cenin v Praze a hotové jsou pak zasílány zpět na úřad k vyzvednutí občanům. „V praxi to znamená, že každý občan obdrží na našem pracovišti při podání žádosti i termín, kdy si může hotový doklad vyzvednout,“ sdělil Karel Švehlík, vedoucí oddělení správního magistrátu.
Při cestování do zahraničí platí, že každý musí mít svůj samostatný cestovní doklad, včetně dětí. V rámci zemí Evropské unie je možno cestovat na platný občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Podmínky platnosti cestovních dokladů je nutné si předem zjistit u zastupitelského úřadu země, do které chtějí lidé vycestovat a to zejména u těch zemí, které nejsou členy Evropské unie. Některé státy požadují například ještě minimální šesti měsíční platnost cestovního dokladu po ukončení pobytu. Konkrétní požadavky jednotlivých zemí je možné se dozvědět i na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR.
Novinkou pro letošní letní cestování je to, že Ministerstvo zahraničních věcí ČR dne 21. června ve Sbírce zákonů sdělilo, že v seznamu států, do nichž lze překročit vnější hranice s občanským průkazem jsou zařazeny i tyto státy : Albánská republika, Bosna a Hercegovina, Černá Hora, Chorvatská republika, Kosovská republika, Makedonská republika a Srbská republika.
Vzhledem k tomu, že zejména v posledních dnech se zájem o vyřízení nového cestovního dokladu podstatně zvýšil, doporučuje magistrát občanům využít možnost rezervace na internetových stránkách úřadu – www.zlin.eu – sekce Občan, agenda Elektronické objednávky termínů-občanské průkazy a pasy. „Mimo vlastní objednání termínu zde může občan získat také informaci o občanských průkazech a cestovních dokladech, připravených k vyzvednutí,“ doplnil Karel Švehlík.