Otrokovice přišly o nejstaršího občana

OTROKOVICE - V Otrokovicích se ve středu uskutečnilo poslední rozloučení s Bohumilem Kristýnkem, nejstarším obyvatelem města. Jak server Zlin.cz informovala mluvčí města Lenka Krupková, 23. července by se dožil 101 let.

Bohumil Kristýnek se narodil rodičům jako čtvrté dítě 23. července 1912 v Tlumačově. Velká část profesního života pana Kristýnka je spojena s Policejním ředitelstvím v Brně, kde strávil od roku 1937 celých 20 let, a to na různých místech Moravy, například v Brně, Svitavách, Uherském Brodě, Zlíně a Kroměříži. Z manželství uzavřeného v roce 1939 vzešly tři děti, následně také vnoučata a pravnoučata.

Bohumil Kristýnek byl po celý život velmi činorodým člověkem. Část svého volného času věnoval literární tvorbě. Byl členem Svazu začínajících autorů – za svoji literární tvorbu získal první místo v literární soutěži v Kroměříži a ve Zlíně.

„Od mládí byl velmi dobrým posluchačem, především rád poslouchal veselá vyprávění starých občanů. Všechny tyto lidové historiky, hanácké plkačky a různé příhody z městečka Tlumačov si několik let zapisoval takzvaně do šuplíku. Až později se rozhodl přepsat je na psacím stroji a uspořádat do brožury, která byla vydána tiskárnou v Kroměříži pod názvem Povídky stréca Oharka,“ podotkla Krupková. Brožura obsahovala 46 různých příhod psaných hanáckým nářečím a byla vydána s celkovým nákladem 500 svazků. Jednotlivé humorné příhody byly otisknuty v mnoha regionálních časopisech a novinách. Některé výtisky novin a časopisů a také další nezveřejněné povídky má autor dodnes stále uschovány. Dále byl spoluautorem knih – Veselosti nikdy dosti, kterou vydal spolek brněnských autorů a Povídky lidových vypravěčů z Čech a Moravy.

Dalším velkým celoživotním koníčkem pana Kristýnka bylo malování obrazů, kterému se věnoval od dětství. Svá výtvarná díla vystavoval na veřejných výstavách (např. v Praze v Mánesu) a dostal za ně i řadu ocenění, například v roce 1951 obdržel za své dílo třetí cenu v celonárodní výtvarné soutěži. Maloval olejomalby a akvarely, nejraději zátiší, krajiny, slovácké a vinné motivy. Ve svém rodišti v  Tlumačově měl výstavu vlastní tvorby pod názvem Tlumačov a okolí.

Bohumil Kristýnek působil ve volném čase i jako konferenciér s přerovským souborem písní ČSD, uváděl různé estrády, vyprávěl a zpíval. Své literární i komediální nadání využil při pořádání tradičních zvyklostí kolem fašanku – zejména obřadu pochovávání basy, kdy několik let působil aktivně v roli faráře.