Jen během soboty přišlo mistry černého řemesla obdivovat 2 500 návštěvníků. „U výhní se střídá několik desítek kovářů a dokonce jedna kovářka. Kromě nich předvádí svůj um i nožíři, protože již druhým rokem je kovářské sympozium obohaceno také o toto řemeslo. Nožíři vystavují své výrobky – od běžných nožů až po cenné sběratelské kousky vyráběné přímo podle přání budoucího majitele. Dále nožíři předvádějí výrobu kování a výrobu nožů,“ podotkla Šnajdarová.
Hotové kovářské výrobky z rukou českých, polských, belgických a norských kovářů si návštěvníci mohou prohlédnout ve výstavních prostorách hradu a hradního areálu. Součástí vstupenky do areálů je i hlasovací lístek a návštěvníci mají možnost ohodnotit nejlepší kovářský tým. Všechny odevzdané hlasovací lístky jdou do slosování o zajímavé divácké ceny, např. jsou to vstupenky na noční prohlídky Buchlova nebo speciální výrobky nožířů.
Spousta lákadel – házení kovadlinou o knižní ceny, pantomimické divadlo nebo malování pískem – je připravena i pro děti. „Po oba dny jsou na nádvořích hradu k vidění řemesla, která se týkají zpracování kovu – šperkaři, měditepci, platnéři, dráteníci, výrobci vitráží či prodejci ušlechtilého dřeva a minerálů používaných při výrobě nožů. Nechybí ani podkovář, kovající koně,“ dodala Šnajdarová.
Kovářské sympozium pokračuje v neděli, kdy bude stejně rozmanitý program a jeho vyvrcholením bude tavba železné rudy ve středověké peci. V té se začne topit hned brzy ráno a kolem 13. až 14. hodiny se počítá s vytažením. Každou hodinu mohou návštěvníci sledovat odpich strusky.