„Snědli okolo 11 tisíc porcí guláše, kterého jsme uvařili 31 druhů, včetně bezmasých. Srnčí maso dokonce pochybělo a museli jsme ho 150 kilo dokoupit,“ informoval šéfkuchař Petr Zahradníček.
Lidé měli tradičně největší zájem o zvěřinové guláše. „Kromě srnčího šly na odbyt jelení, kančí a mufloní. Žádaný byl také guláš chilli con carne s čokoládou,“ doplnila prodavačka Michala Kristýnová.
Závěrečný den byl také ve znamení soutěže o nejlepší guláš. Přihlásili se do ní čtyři amatérští kuchaři. Výsledky jejich práce veřejně ochutnávala čtyřčlenná divácká porota, která hodnotila vůni, barvu, konzistenci a chuť. Nejvíce bodů získal vepřový guláš nejmladšího soutěžícího, Jiřího Zbránka z Velkých Karlovic. „Připravil jsem ho podle rodinného receptu. Maso jsem pečlivě odblanil a vybral jen libové. Cibuli jsem kvůli barvě osmažil tak akorát a nepřehnal to s kořením. Pouze paprika byla maďarská, protože mi ji babička přivezla,“ prozradil osmnáctiletý student strojnické průmyslovky.
Chladné a místy deštivé počasí způsobiilo, že návštěvnost i množství prodaných gulášů byly o něco nižší než loni. „Mysleli jsme, že bude hůře. Lidé se nenechali odradit a přišli ochutnat a bavit se. Veškerý program, který zahrnoval přes dvacítku koncertů i dětskou show, se odehrál podle plánu. I když během některých koncertů drobně pršelo, posluchače to z hlediště pod širým nebem nevyhnalo,“ konstatoval pořadatel Emil Nečas.
Pro příští ročník zvažuje možnost zařadit Gulášfest do skupiny takzvaných ekofestivalů. V zájmu ochrany životního prostředí by pořadatelé vydávali plastové nápojové kelímky proti vratné záloze. „Nejprve chci navštívit festivaly, které to už zavedly, a zjistit, jak takový systém funguje a s jakým ohlasem se setkal mezi návštěvníky,“ předeslal Nečas.