Letní filmová škola uvede legendární filmy Dušana Hanáka

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - K vrcholným událostem letošního Slovenského dne Letní filmové školy v Uherském Hradišti bude v úterý patřit uvedení filmu 322, jednoho z klíčových titulů československé nové vlny sklonku 60. let. Jak za organizátory festivalu uvedla serveru Zlin.cz Simona Andělová, film bude uveden v rámci speciální sekce Pocta Dušanu Hanákovi.

Svůj celovečerní debut představí divákům sám režisér. Protagonistou minimalistického, dokumentárně laděného příběhu s experimentálními prvky je kuchař Lauko (Václav Lohniský), který je konfrontován s hrozbou smrti. Lékaři mu totiž diagnostikují rakovinu hrdla. V Hanákově metaforickém jazyce ovšem nemožností mluvit trpí celá společnost.

Neústupný, zakazovaný, ve svých filmech poctivý k sobě i k realitě – takový je slovenský scenárista a režisér Dušan Hanák. Díla tvůrce, který letos v dubnu oslavil pětasedmdesátiny, komunističtí cenzoři posílali do pověstného trezoru, k divákům se dostávala obtížně, často až řadu let po svém vzniku. I v těžkých časech normalizace dokázal natáčet strhující filmy se silným morálním apelem a hlubokým lidským rozměrem. Po roce 1989 se právě Hanákovy filmy ocitly mezi nejžádanějšími tituly a dočkaly se ocenění na mezinárodním fóru. Pocta tomuto výjimečnému tvůrci v programu Letní filmové školy zahrnovala také projekci filmu Ja milujem, ty miluješ, opět za osobní účasti režiséra, a masterclass, ve které vzpomínal například na to, jak se vyrovnával s bezpočtem zákazů nebo v čem mu pomáhaly úspěchy na světových festivalech.

„Diváci v programu 39. Letní filmové školy najdou také aktuální produkci slovenských filmařů, například nový film Juraja Lehotského Zázrak, který na MFF Karlovy Vary získal Zvláštní uznání poroty v sekci Na východ od Západu, nestatutární cenou Fedora ve Varech rovněž oceněný dokument Sametoví teroristé režisérů Pavola Pekarčíka, Ivana Ostrochovského a Petera Kerekese, filmy Děkuji, dobře Mátyása Priklera, Můj pes Killer Miry Fornay, Nový život Adama Oľhy a Tygři v městě Juraja Krasnohorského. Krátkometrážní slovenské filmy nabízí sekce studentských filmů a blok animovaných filmů,“ doplnila Andělová.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x