V rámci možností se pacientům snaží personál nemocnice pobyt v lůžkových odděleních co nejvíce zpříjemnit. Samozřejmostí je u všech sledování dodržování pitného režimu. Mnozí si umějí dostatečné množství tekutin pohlídat sami, jindy zdravotníci nemocným připomínají, aby pili vodu nebo čaj, který je v pokojích vždy k dispozici.
„Přes den zavíráme okna a zatahujeme žaluzie, aby nešlo horko dovnitř pokojů. Na přání přikrýváme pacienta jen povlečením, z kterého vyndáme deku. Starším pacientům většinou horko příliš nevadí,“ uvedla vrchní sestra centra klinické geriatrie Karla Vrlová.
V gynekologicko-porodnickém oddělení zase spíše větrají do průvanu, ale žaluzie zůstávají také zatažené.
„Na porodním sále je klimatizace. Stejně tak v přízemí budovy porodnice u ambulancí rizikového těhotenství a endokrinologické je klimatizovaná chodba. V pokojích si mladé rodičky většinou poradí a horko řeší po svém. Dají si třeba mokrou plenu nebo ručník kolem krku nebo pod kolena,“ sdělila vrchní sestra oddělení Helena Novotná.
„Ráno, kdy není venku ještě tak horko, vyvětráme a pak zavřeme okna. Přes noc je naopak otevíráme, aby šel do pokojů chladnější čerstvý vzduch. Maminkám připomínáme, aby hodně pily a přikládaly děti k prsu. Sledujeme pravidelně teplotu dětí, což je velmi důležité, aby nedošlo k přehřátí. V souvislosti s vedrem jsou maminky také poučeny, jak například dítě balit,“ informovala vrchní sestra novorozeneckého oddělení Naděžda Kučíková.
V pokojích interny řeší horko jak větráním, tak zatažením žaluzií a zavřením oken. „V některých pokojích dáváme do oken i mokré plachty,“ doplnila vrchní sestra interny Marcela Drábková.