Výstava na zámku mapuje historii výsadkového pluku

HOLEŠOV - Nejen milovníkům vojenské historie je určena nevšední výstava o historii 7. výsadkového pluku zvláštního určení, který působil v letech 1961 – 1969 v Holešově. Jak server Zlin.cz informovala Barbora Janečková z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy, k vidění je v holešovském zámku.

Výstavu iniciovali členové Klubu výsadkových veteránů z Holešova, kteří zdejšímu městskému muzeu věnovali historickou výzbroj, výstroj, kroniku útvaru a další dokumentaci. Na výstavu mohou lidé zajít do 27. října.

„7. výsadkový pluk a jeho příslušníci se nezapomenutelným způsobem zapsali do historie města Holešova a do jeho každodenního života v 60. letech. Hradba normalizačního mlčení, která se nad plukem rozprostřela po jeho likvidaci, způsobila, že o existenci této elitní jednotky vědělo jenom velmi málo osob,“ uvedl kurátor výstavy Ondřej Machálek. Jak dodal, elitní pluk čekaly úspěchy i zapomnění. „Pluk měl ve své době zcela mimořádné postavení. Jednalo se o jednu z nejelitnějších jednotek nejen v Československu, ale i v rámci celé Varšavské smlouvy. Specialisté na hloubkový průzkum z Holešova byli připraveni k okamžitému nasazení,“ dodal Machálek.

Výsadkáři z Holešova získávali cenné trofeje v nejrůznějších sportovních soutěžích domácího i světového významu. Ovšem během okupace 21. srpna 1968 odmítl velitel pluku Vladimír Košan i přes hrozbu použití zbraní vpustit sovětské vojáky do objektu kasáren. Příslušníci pluku se podíleli i na monitorování činnosti okupantů. Za tento statečný postoj čekal velitele a celý pluk tvrdý trest. Normalizační vedení ČSLA rozhodlo o likvidaci útvaru. Pluku byl odňat vojenský prapor a v červnu 1969 byl reorganizován a přesunut do posádky Prostějov, kde byly jeho zbytky 1. září 1969 začleněny do nově vzniklého 22. výsadkového pluku. Velení holešovského útvaru bylo rozprášeno po celé republice, přičemž většinu z jejích velitelů čekalo vyhození z armády spojené s šikanováním a diskriminací. „Hradba normalizačního mlčení, která se nad plukem rozprostřela po jeho likvidaci, způsobila, že o existenci této elitní jednotky vědělo jenom velmi málo osob. Tato výstava je skromným příspěvkem k dějinám výsadkového vojska a k dějinám města Holešova, jehož jednou z tváří byla i existence vojenských kasáren a působení armády,“ uzavřel  kurátor výstavy Ondřej Machálek.

Výstava je otevřena denně kromě pondělí od devíti do 12 a od 13 do 17 hodin.