Snímky byly pořízeny v průběhu Lukasova působení u firmy Baťa v letech 1936 až 1938. „Série více než stovky negativů byla teprve nedávno objevena ve sbírkách zlínského okresního archivu. My poprvé veřejnosti představíme prvních 25 fotografií z této unikátní kolekce,“ uvedl spoluautor výstavy David Valůšek.
Podle jeho slov působil Jan Lukas ve zdejších filmových ateliérech jako kameraman propagačního oddělení firmy Baťa a zaujal především filmovou reklamou Silnice zpívá, za niž získal Zlatou medaili na Světové výstavě v Paříži roku 1937. „Používal fotoaparát Rolleiflex a zaznamenával svým typickým reportérským stylem živé pulzování mladého a energií nabitého města bot,“ řekl Valůšek.
Výstavu pořádají Českobratrská církev evangelická ve Zlíně, Moravský zemský archiv v Brně, Státní okresní archiv Zlín ve spolupráci s Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně. Výstava potrvá v galerii evangelického kostela ve Zlíně až do 24. listopadu, vstup je do konce září o víkendech a od října jen v neděli.
Lukasovy snímky podle Valůška získaly brzy ve Zlíně pozornost a roku 1937 nahradily precizní, ale nezlínské fotografie Josefa Sudka v prestižním prostoru Památníku Tomáše Bati. Z dochovaných záběrů je zřejmé, že vedle volné tvorby dokumentoval pro firmu Baťa důležité události, které sloužily k pozitivní prezentaci firmy a jejích představitelů. Jan Lukas tak nechyběl u tradičních oslav Svátků práce, zaznamenával odlet Jana Antonína Bati na cestu kolem světa roku 1937 nebo udělení čestného doktorátu témuž v Brně roku 1938. Ve zlínské sérii nechybějí ani portréty známých i dnes již zapomenutých osob.
„Při odchodu Jana Lukase do exilu v polovině 60. let s sebou vyvezl jen mizivou část negativů a odhadem 200 tisíc snímků z let 1930 až 1965 zůstává stále nezvěstných. I proto je nově nalezený zlínský soubor důležitou součástí díla jednoho z našich nejlepších fotografů,“ uzavřel David Valůšek.