Pardubická společnost EVČ s. r o. nabídla městu čtyřiatřicetiprocentní obchodní podíl za 17 milionů korun. Zastupitelé nabídku nepřijali a souhlasili s převodem podílu na třetí osobu, a to na společnost Deza.
Dle ustanovení společenské smlouvy má radnice předkupní právo. Společnost EVČ oznámila, že má zájem převést 34 procent obchodního podílu v Centrálním zásobování teplem na třetí osobu, a to na společnost Deza. Poněvadž má ale město předkupní právo, nabídla převod podílu přednostně městu. Ve společnosti Centrální zásobování teplem Valašské Meziříčí drží město 35 procent obchodního podílu, dalších 20 procent kontroluje společnost RWE Energo, SBD Valašské Meziříčí vlastní 11 procent a společnost EVČ má 34 procent.
Na zastupitelstvu vystoupil i výrobní ředitel společnosti Deza Pavel Pustějovský. Prezentoval záměr Dezy, jak odběratelům i nadále zajistit příznivé ceny tepla a zabránit tím hrozícímu odklonu odběratelů od centrálního zásobování. „Nákup obchodního podílu se nepromítne do ceny tepla,“ zdůraznil Pustějovský. Převod podílu na Dezu je však podmíněn souhlasem všech společníků.
Po dlouhé debatě se meziříčští zastupitelé usnesli, že radnice nevyužije nabídky předkupního práva a podpoří návrh na převod podílu na společnost Deza. Hlavním důvodem je nevýhodná společenská smlouva, která ani při zvýšení obchodního podílu z nynějších 35 na 69 procent nezajistí městu rozhodující slovo. Z přítomných 20 zastupitelů hlasovalo pro návrh 17 členů a tři zastupitelé se hlasování zdrželi.
„Zájmem města je nachystat společnost, která zajistí našim odběratelům nejnižší cenu v širokém okolí,“ řekl starosta města Jiří Částečka.
Centrální zásobování teplem Valašské Meziříčí je od roku 2000 největším dodavatelem tepla a teplé vody na území města. Společnost dodává teplo 175 odběratelům do 192 odběrných míst. Délka horkovodních rozvodů je více jak 17 kilometrů. Hlavním dodavatelem páry je od roku 2000 společnost Deza (ročně přibližně za 67 milionů korun bez DPH).