Putovní výstava je jedním z výsledků 10. ročníku mezinárodní soutěže o tradiční hračku. Hlavním tématem byly letos hračky pro slepé a hluché děti. Do soutěže se ovšem přihlásili i další tvůrci, kteří se věnují výrobě hraček s využitím původních technologií a tradičních materiálů.
Organizátorem soutěže bylo Regionální kulturní centrum v Bielsku – Bialei (Polsko). Spoluorganizátory bylo Oravské kulturne stredisko v Dolnom Kubíně (Slovensko), Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, Szórakaténusz Játékmúzeum és Mühely (Maďarsko), Templon-halom Nonprofit Lakitelek Kft. (Maďarsko), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawaczy nr 6 w Zywcu (Polsko).
Soutěže se účastnilo celkem 200 tvůrců, z toho v kategorii dospělých 75 (sedm z České republiky, 48 z Polska, 17 ze Slovenska a tři z Maďarska). V kategorii dětí 125 (79 z Polska a 49 ze Slovenska).
„Hračky hodnotila odborná porota, složená ze zástupců zúčastněných zemí. První místo obsadil Zdeněk Bukáček z Krouné, který vyrábí tradiční soustružené a ručně malované hračky. Ocenění získali také další tři tvůrci z České republiky – Jiří Drhovský ze Zvěrkovic, Vojtěch Ondruš ze Vsetína a Lubica Jurčíková ze Zlína. Poslední dva uvedení tvůrci reprezentovali současnou výrobu hraček na Valašsku,“ doplnil ředitel rožnovského muzea Jindřich Ondruš.
Hračky ze soutěže byly vystaveny do 30. srpna v Regionálním kulturním centru v Bielsku-Biale, odkud putují do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Výstava se poté přesune do Dolného Kubína, kde je návštěvníci uvidí v Oravském kulturném stredisku (4. října až 15. listopadu).
Výstava se v Rožnově koná v malém výstavním sále budovy Sušáku, v 1. patře. Výstavy jsou otevřeny dle otevírací doby muzea. Vstupné na výstavy je zdarma v ceně vstupenky do Dřevěného městečka či okružní vstupenky do všech areálů.