„Jde o partnera, za kterým jsou výsledky. Přes Czechinvest vstupují do České republiky všichni významní investoři,“ upozornil primátor Miroslav Adámek, který jednání s Czechinvestem vede.
Aby Czechinvest věděl, co Zlín nabízí, hodlá radnice zprostředkovat setkání jejich představitelů s místními majiteli komerčních a průmyslových objektů a areálů. Těch, které by následně státní agentura mohla nabízet například zahraničním zaměstnavatelům, jenž zvažují příchod do České republiky. „Když budou mít hned od počátku komplexní nabídku ze Zlína, může to následným jednáním jednoznačně pomoci,“ nepochybuje zastupitel Vojtěch Jelínek, který je součástí vyjednávacího týmu radnice. Dodal, že vedle podkladů od majitelů komerčních a průmyslových objektů a areálů bude mít Czechinvest k dispozici i podrobnou nabídku spolupráce ze strany města Zlína včetně statistických dat.
Jaké mají radnice a Czechinvest plány se mohou majitelé komerčních a průmyslových objektů a areálů dozvědět na jednání, které se uskuteční v úterý 24. září od 10 hodin v 23. budově bývalého továrního areálu firem Baťa a Svit. „Všechny pozveme a budeme rádi, pokud přijdou,“ vzkázal náměstek primátora Aleš Dufek,který se problematikou hledání nových zaměstnavatelů pro Zlín také zabývá.
Podle Miroslava Adámka nastal velmi vhodný čas k tomu, aby se Zlín začal o nové zaměstnavatele ucházet. „Velcí investoři se rozhlížejí i mimo Prahu a míří k Brnu a Ostravě. A to už je jen kousek k nám. Není na co čekat. Když budou mít lidé práci, bude se mít dobře i město. Nedostatek práce je pohromou pro nás všechny,“ doplnil Adámek.
Město už s hledáním nových zaměstnavatelů začalo. Projevilo například zájem o umístění nového distribučního centra největšího světového internetového prodejce, americké společnosti Amazon. Námluvy proběhly i s energetickým gigantem RWE AG, který hledá nové sídlo pro své servisní centrum pro Evropu. Přestože obě jednání skončila z pohledu města neúspěchem, reakce RWE AG potvrdila, že i největší investoři berou nabídky Zlína zcela vážně. „Jeho představitelé se podklady od nás několik měsíců seriozně zabývali. V náš neprospěch rozhodlo to, že nedisponujeme letištěm a máme málo obyvatel,“ poznamenal primátor.
Fakt, že město může být pro významné investory velmi atraktivní, potvrdily i závěry nedávno dokončeného dokumentu s názvem Strategie rozvoje statutárního města Zlína do roku 2020. Jeho analytická část identifikovala, že Zlín má dobře rozvinuté podnikatelské prostředí s nadprůměrným podílem průmyslové výroby a disponuje kvalitní pracovní silou.