„V období prázdnin nastoupila na dopravní hřiště těžká technika a měla se čile k práci. Nyní jsme mohli otevřít hřiště včetně všech moderních prvků veřejnosti. Jsme přesvědčeni, že dopravní výchova již v nejmladším věku je dobrým nástrojem pro to, abychom společně mohli dětem vštípit zásady, které přispějí nejen k jejich bezpečnosti, ale i do budoucna k bezpečnosti dalších generací,“ prohlásil otrokovický starosta Jaroslav Budek.
Díky rekonstrukci hřiště se mohou děti naučit rozpoznávat jednotlivé typy pozemních komunikací a jejich využití pro jednotlivé druhy dopravy včetně významu a rozpoznávání světelného signalizačního zařízení, svislého a vodorovného dopravního značení i řešení různorodých dopravních situací. Hlavním cílem je ale zvládnutí nácviku bezpečného chování v silničním provozu. Otrokovické dětské dopravní hřiště využívá deset základních škol z celého regionu i děti ze škol mateřských nebo děti handicapované. Není ale určeno jen výchovným institucím. „Již několik let jej může využívat také široká veřejnost a právě tuto roli bychom chtěli posílit,“ doplnil Budek s tím, že vyzkoušet si hřiště bude moci široká veřejnost již příští týden při Evropském týdnu mobility.
Původně mohly děti na hřišti využívat jednoduchou průsečnou křižovatku, síť cest a chodníků s dopravním značením. Investicí ve výši 3,3 milionu korun se podařilo na hřišti vytvořit zmenšený model města s řadou nových dopravních situací. Z hlavní křižovatky vznikla křižovatka kruhová, nechybí ale ani křižovatka se světelnou signalizací i bez dopravního značení. Komunikace nesou vodorovné i svislé dopravní značení včetně parkovišť. Moderní trendy se projevují i několika druhy cyklostezek, a to se smíšeným provozem, s odděleným provozem i s odpočívkou.
Děti si budou muset dát pozor také na křížení s železničním přejezdem, přejezd přes most, vjezd do města s omezenou rychlostí, zpomalovací retardér i řadící a odbočovací pruhy. Chodníky jsou uzpůsobeny pohybu osob s omezenou pohybovou schopností a jsou vybaveny hmatovou dlažbou, vodícími liniemi a přechody pro chodce včetně varovných signálních pásů. Zrekonstruované dětské dopravní hřiště je jedním z devíti ve Zlínském kraji a podle informací krajského koordinátora BESIPu je tím nejmodernějším. „Tuto dlouho očekávanou akci jsme projekčně připravovali dva roky. Radnicí sestavený projektový tým se inspiroval dětskými dopravními hřišti nejen ve Zlínském kraji, ale i například v Opavě, Odrách a dalších městech na Moravě. Více než tři miliony korun investované do rekonstrukce vnímáme jako efektivní vynaložení peněz do prevence a někdy možná i záchrany životů našich dětí,“ uvedl místostarosta Otrokovic Milan Plesar.
Rekonstrukci dětského dopravního hřiště významně podpořili také společnosti Continental Barum a Mitas.