Organizátoři konference se rozhodli vytvořit odborný program hned z několika dílčích témat řazených do ucelených bloků. Zahajovacím tématem bude kauza metanol, která si vyžádala koordinaci řešení na ústřední úrovni a která prověřila připravenost na mimořádné události neobvyklým scénářem. Následně bude jeden blok přednášek věnován infekčním onemocněním v nejrůznějších podobách – importu od vysoce nebezpečných nákaz po epidemie a pandemie včetně pandemie chřipky. Další tematický blok je věnován složkám integrovaného záchranného systému a jejich připravenosti. Závěr druhého dne bude paralelně doplněn o workshop určený starostům obcí se zaměřením na krizovou připravenost na úrovni samosprávy. Poslední dva bloky třetího dne jsou vyhrazeny dobrovolnickým organizacím při řešení mimořádných událostí a vzdělávání. Nebudou chybět ani praktické ukázky z dílny Českého červeného kříže Blansko.
Záštitu nad konferencí převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Konferenci přislíbil navštívit rovněž hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta, svou aktivní účast potvrdil i bývalý hlavní hygienik Michael Vít. Dorazí ale také zástupci Ministerstva zdravotnictví ČR, Ministerstva zdravotnictví SR, Ministerstva vnitra ČR, hasiči z krajských sborů, záchranné služby, zástupci krajských hygienických stanic, krizový manažeři nemocnic, hlavní sestry i primáři z nejrůznějších druhů zdravotnických zařízení v Česku i na Slovensku. „Ve výčtu účastníků bychom mohli pokračovat dále přes armádní prvky a krajské úřady až k neziskovým organizacím, které mají na konferenci své významné místo,“ dodala Dvorníková.
Součástí doprovodného programu konference bude také výstava dobových fotografií zapůjčených z Archivu Zlín-Klečůvka, které dokládají činnost hasičů a záchranářů z 20. a 30. let města Zlína, tedy za Tomáše Bati.