Chřipka cení zuby. Zdravotníci dávají za očkování ruku do ohně

Udivující jsou čísla ze zlínské Krajské hygienické stanice. V centru pozornosti chřipka, nemoc více podceňovaná, než by bylo v pravém slova smyslu zdrávo. A tak si na ni letos chtějí posvítit více, než bývalo zvykem. Příznivě zní vstřícnější přístup zdravotních pojišťoven.

Nechte se očkovat a peníze dostanete s velkou měrou pravděpodobnosti zpátky, to je novum přístupu. O chřipce se zdánlivě ví všechno. A ve skutečnosti minimum. Šéfka Protiepidemického odboru KHS Zlín Hana Tkadlecová má tyhle informace v malíku.

Paní doktorko, proočkovanost populace je u nás pětiprocentní, třeba v USA téměř desetkrát vyšší. Co s tím?

Třeba to, že by si lidé měli uvědomit, jak je chřipka nebezpečná. V souvislosti s chřipkovým onemocněním a následně vyvolanými komplikacemi u nás ročně umírá kolem 2000 lidí. Tedy mnohem více, než třeba v důsledku dopravních nehod.

Dají se nějakým způsobem vyjádřit náklady na léčení a uzdravení z chřipky?

To číslo možná udiví, ale je pravdivé, statistikové spočítali ve všech aspektech, že léčba jednoho člověka v produktivním věku vyjde na téměř 60 tisíc korun.

Češi se očkování bojí, nevěří mu, anebo na ně nemají peníze?

Od každého asi trochu, přitom letos vyjde očkování prakticky pro každého zdarma. Nejrizikovějšími skupinami jsou chronicky nemocní a senioři nad 65 let věku.

Co říkáte na argument, že očkování stejně nezabere?

Beru na pomoc slova hlavního hygienika ČR Vladimíra Valanty. U zdravých dospělých zabrání očkování onemocnění v 90 procentech případů.

A kolik lidí u nás vlastně chřipkou ročně onemocní?

Sezonní chřipka ročně postihne asi 10 procent populace, její první nápor čekáme před vánočními svátky, mohu-li doporučit v zájmu vlastního zdraví, na nic nečekejte a zajděte ke svému praktickému lékaři.