Další Vlastivědné kapitoly z Valašskokloboucka jsou na světě

VALAŠSKÉ KLOBOUKY - Již třináctý ročník Vlastivědných kapitol z Valašskokloboucka se dostal v těchto dnech na pulty obchodů. Pro milovníky historie připravily městské muzeum a Muzejní společnost ve Valašských Kloboukách sborník naplněný příběhy z dob minulých, serveru Zlin.cz to za valašskoklobouckou radnici sdělila Sandra Novotná Kollerová.

„Ve třináctém čísle navazuji na loňský text o křížích v kloboucké farnosti, tentokrát se vydávám na Slavičínsko, a to nejen ke křížům, ale ještě také k několika sochám,“ řekl autor studie Petr Odehnal z městského muzea. Další jeho text zavede čtenáře ke kapli stojící při silnici z Klobouk do Brumova. V jiném článku se zase Petr Odehnal věnuje kloboucké kašně a čtvrtá jeho práce sleduje vznik prvorepublikové výzdoby valašskokloboucké měšťanky. Podstatnou část této výzdoby totiž realizoval místní amatérský výtvarník Josef Tomaštík, jemuž patří nejen titulka třináctých Kapitol, ale celá rubrika Galerie.

Jana Volfová Hovořáková se ve své práci zabývá odrazem ničivých vpádů 17. a počátku 18. století v matrikách východní Moravy. Pohled do tohoto pramene ukazuje, jak nízké byly ve skutečnosti ztráty na lidských životech ve srovnání s dobovými zprávami, zvláště v případě vpádů Turků a Tatarů v roce 1663. Ve svém druhém příspěvku se autorka zabývá, a to až detektivními metodami, původem příjmení Františák. Blíže přitom rozkrývá příběh rodiny Františákovy z Lidečka, která vystavěla lidečské fojtství, slavnou stavbu, jež je pýchou Valašské dědiny rožnovského Valašského muzea v přírodě.

„Čtenáři se také z článku Josefa Kolaříka konečně dozví, jak se to má s pojmenováním tarahún. Všechny bude určitě zajímat, zda se týká obcí Nedašova, Nedašovy Lhoty, nebo i Návojné,“ doplnila Kollerová.

Autor posledního textu v rubrice Materiály Aleš Naňák se ke svému článku inspiroval pozapomenutým obrazem z nedašovského kostela a postupně v něm odhalil tragický osud Bohumila Buzka, vlastence popraveného 4. května roku 1945.

Hostem oddílu Literatura je tentokrát Milena Fucimanová, která byla dlouhá léta profesně spjata s valašskoklobouckým gymnáziem.