Právě hokejový klub PSG Zlín se stal partnerem pro tuto kampaň. Jeho současní i bývalí hráči, zaměstnanci klubu, zlínští fanoušci i široká veřejnost tak mohou přijít již ve středu 13. listopadu do transfuzní stanice v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně, kde kampaň s hokejisty odstartuje. „Vzorek krve do registru dárců kostní dřeně darují téměř dvě desítky hráčů PSG Zlín, někteří z nich už v registru dokonce i jsou. Rozhodli se tak bez většího váhání, protože věří, že tímto svým rozhodnutím mohou zachránit nejeden lidský život,“ sdělil marketingový manažer klubu Tomáš Melzer.
PSG Zlín pomůže při náboru nových dárců a zvětší tak naději na záchranu života pacientů s poruchou krvetvorby. „Nejvhodnějšími dárci kostní dřeně jsou totiž mladí lidé ve věku 18 až 35 let a žádanými jsou podle odborníků i zdatní a trénovaní sportovci. Proto jsme rádi, že nám pomohou s osvětou. Lidem je totiž velmi důležité vysvětlit, že odebrání malého vzorku krve do registru stojí jen malou odvahu a krátký čas, a následné dárcovství, v případě shodných prvků s pacientem, pak jen několikadenní klid na lůžku a menší bolest,“ zdůraznila ředitelka občanského sdružení Korunka Luhačovice Veronika Záhorská.
Na zlínskou transfuzní stanici ve středu dorazí velká sestava hokejistů. Nebude chybět kapitán týmu Petr Čajánek, Jiří Marušák, Marek Melenovský, Jiří Ondráček, Tomáš Valenta, Tomáš Fořt, Pavel Sedláček, Zdeněk Okál, Martin Matějíček, Filip Čech, Libor Kašík, Bedřich Köhler, Dalibor Řezníček, Patrik Urbanec a z realizačního týmu Patrik Hučko.
Podpoře dárcovství krve se Korunka Luhačovice věnuje již od roku 2011, kdy se poprvé konalo Darování krve s Korunkou Luhačovice. Díky kampani ve Zlíně přibylo několik stovek dárců krve. Akci podpořila i řada známých osobností, například zpěvačka Bára Basiková, ambasador Korunky Luhačovice Josef Alois Náhlovský nebo hokejisté Martin Hamrlík či Ondřej Veselý. Letošní podzimní darování krve podpoří také zpěvačka Ilona Csáková, patronka projektu Spokojené děti.
Český registr dárců krvetvorných buněk je součástí celosvětové sítě více než šedesáti registrů, v nichž je evidováno zhruba 21 milionů potencionálních dárců. Stará se o nábor, registraci, vyšetření dobrovolných dárců, zajišťuje také odběry dřeně k transplantacím u nemocných leukémií a jiným nemocem krve. Všechny registry světa spolupracují, takže pacient může dostat dřeň od dárce z kteréhokoliv místa na světě, který má shodné tkáňové znaky. V některých státech evidují až 12 procent obyvatel země, například v blízkovýchodních zemích. Velmi dobře si stojí také Německo, které má tři miliony dárců.