Návštěvníci se díky výstavě seznámí s nevídaným rozsahem obuvnického impéria firmy Baťa, jeho expanzí do světa, s historií tří vybraných satelitů, a především se současným stavem těchto tří měst – East Tilbury v Anglii, Batanagaru v Indii a Möhlinem ve Švýcarsku.
Výstava Baťova města vznikla na základě výzkumného projektu Nadace Bauhaus Dessau Urban Footprints: Bata Villes, jenž proběhl v letech 2010 – 2011. Premiéra výstavy se konala v modernistické budově Gropiova Bauhausu v německé Desavě v létě 2011.
Proměna obuvnické společnosti Baťa z malého rodinného podniku v globální korporaci je fenoménem nejen hospodářských dějin, ale také architektonicko-urbanistické historie. Zlín, historicky cechovní městečko v podhorské pastevecké oblasti, mělo kolem roku 1900 jen tři tisíce obyvatel. V roce 1894 zde založil Tomáš Baťa obuvnickou továrnu, která se začala rychle rozvíjet. S příchodem průmyslové revoluce se Zlín proměnil ve významné industriální centrum a počet jeho obyvatel vzrostl v meziválečném období na 40 tisíc.
Firma Baťa se stala nejúspěšnějším výrobcem a vývozcem obuvi v Evropě a Zlín pak laboratoří moderny, zdokumentované v místní architektuře, urbanismu, kultuře, školství, či filmu.
„Zlínská galerie převzala výstavu po její české repríze v Domě umění města Brna. Lidé ji mohou vidět až do 5. ledna. Je otevřena denně mimo pondělí od 10 do 18 hodin, ve čtvrtek do 20 hodin,“ doplnila Mitáčková.