I přes zvyšující se skutečné náklady města na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu zůstává v Otrokovicích zachován poplatek ve výši 480 korun za osobu a kalendářní rok. Otrokovice se tak řadí mezi města s nejnižšími poplatky za odpad.
Skutečné náklady na provoz odpadového systému se přitom každým rokem zvyšují. V roce 2011 byly skutečné náklady města Otrokovice na sběr a svoz netříděného komunálního odpadu 5 776 000 korun, zatímco loni tato částka činila 6 026 000 korun. Podle rozúčtování by sazba poplatku na příští rok mohla být v souladu se zákonem až 575 korun na osobu. „Zvýšení poplatku nezvažujeme. Dokud je možné udržet poplatek na 480 korunách, není třeba více zatěžovat kapsy občanů. Ulevit se snažíme také mladým rodinám s dětmi. Každé dítě při narození dostane tisíc korun, dalších 1 440 ušetří rodiče za osvobození od poplatku do tří let věku jejich dítěte. Do tří let věku dítěte ušetří na poplatku každoročně padesát procent také rodič. Pokud s dítětem osvobozeným od poplatku žije ve společné domácnosti matka i otec mají nárok na úlevu oba. V průběhu tří let je to tedy dalších 1 440 korun,“ řekl starosta města Otrokovice Jaroslav Budek.
Na výši poplatku za provoz systému komunálního odpadu má významný vliv třídění odpadů. Čím více se odpadu vytřídí, tím nižší má město náklady. Ve městě je umístěno celkem 226 kontejnerů na papír, 400 na sklo a 226 na PET lahve. Nově Otrokovice disponují také dvěma kontejnery na oblečení v místní části Trávníky. Lidé mohou odpad odevzdat i v 15 sběrných dvorech, které jsou rozmístěny po celém městě.