Zlínští středoškoláci se seznámí s protitotalitní čítankou

ZLÍN - Studenti třetích a čtvrtých ročníků gymnázia Zlín - Lesní čtvrť ve Zlíně se v pondělí seznámí s čítankou proti totalitě nazvanou Abychom nezapomněli. Serveru Zlin.cz to za gymnázium sdělila Jana Pešatová.

Kniha má za cíl přiblížit studentům doby nesvobody. Jde o výpověď o totalitě v Evropě, kterou vydaly Platforma evropské paměti a svědomí a nadace Konrad-Adenauer-Stiftung pod záštitou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Publikace obsahuje 30 pozoruhodných životních příběhů lidí postižených totalitou ze 16 evropských zemí, doplněných fotografiemi, reprodukcemi dokumentů, historickými úvody a mapkami. Na její přípravě se podílela dvacítka institucí a organizací z 15 evropských zemí. Obsahuje příspěvky 23 veřejnoprávních a nevládních institucí, organizací, muzeí a památníků zabývajících se totalitní minulostí Evropy. Předmluvu napsal francouzský historik Stéphane Courtois, autor Černé knihy komunismu. Čítanku doprovází soubor krátkých dokumentárních filmů o obětech totalit.

„Čítanku přijedou do Zlína představit Neela Winkelmannová, výkonná ředitelka Platformy evropské paměti a svědomí, a Jan Formánek, starosta Spolku českých právníků Všehrd z Prahy a herečka Národního divadla Brno Tereza Groszmannová, která přečte některé z příběhů,“  upřesnila Pešatová.

Studenti nejprve zhlédnou krátké filmy proti totalitě z produkce občanského sdružení Post bellum. Se svým životním příběhem poté seznámí studenty i učitele dějepisu bývalý politický vězeň a člen Konfederace politických vězňů Oldřich Dřevojánek, který se pokusil počátkem 50. let utéci za hranice a byl při tom chycen, odsouzen a vězněn v komunistických lágrech.