Valašskokloboučtí zastupitelé schválili zachování sazby poplatku za komunální odpad na 340 korunách. Valašské Klobouky mají trvale nejnižší poplatek z měst v celém regionu, a to především díky aktivnímu zapojení obyvatel do třídění odpadů.
„Zodpovědné nakládání s opady má význam. Nejen že se chováme ekologicky a nezatěžujeme životní prostředí, ale v konečném důsledku neprodukujeme tolik komunálního odpadu, za jehož odstraňování bychom museli platit,“ uvedl starosta města Valašské Klobouky Dalibor Maniš. Poplatek pro dospělé tedy zůstane 340 korun, pro děti do 10 let, studenty v prezenčním studiu mimo město a seniory nad 65 let pak bude platit snížená sazba 200 korun.
Výše poplatku ale ještě nemusí být definitivní. Občané zapojení do bonusového programu Třídím mají možnost jej dále snižovat, a to s každým odevzdaným kilogramem plastu, papíru, nápojových kartonů či kovových obalů o 50 haléřů. K 30. listopadu se programu účastnilo 115 domácností, z nichž některé už si zajistily slevu v řádech desítek korun. „Pokud se lidé rozhodnou přidat k bonusovému programu, stačí se přijít registrovat do sběrného dvora. Obdrží svůj osobní kód, pod nímž budou separovaný odpad odevzdávat, a tak budou moci postupně získávat úlevu z poplatku na nadcházející rok,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí Josef Slánský.
Při třídění odpadů mohou lidé využívat nejen husté sítě stanovišť kontejnerů na papír, plast, sklo, elektro a bioodpad, ale rovněž speciálních boxů na baterie, žárovky, zářivky, drobné elektrospotřebiče nebo staré oděvy a textil. Své služby nabízí také sběrný dvůr a komunitní kompostárna.