Vánoční stromky pomalu končí hlavní poslání. Jaký mají další osud?

Jsou vlastně naprosto nejryzejším symbolem českých Vánoc. Bez vánočního stromečku anebo alespoň větví s jehličím by svátky svátků být nemohly. Jenže po Novém roce jejich osud spojený s likvidací a tudíž někdy s dětskými slzami bývá různý.

Ve velkém se na pomoc Technických služeb mohou spolehnout Zlíňané. „Už chystáme první kontejnery, lidé se začínají stromků zbavovat brzy po Novém roce, nejvíce kolem Tří králů. Pak osádkám našich vozů nastává opravdový boom, stromky se svážejí na zpracovatelskou linku na Suchý důl a pak se míchají s kompostem,“ vysvětluje činění dnů příštích ředitel zlínských Technických služeb František Kostelník.

Václav Krátký z Odboru městské zeleně zlínského magistrátu ho doplňuje: „Stromky, respektive jejich rozemletá štěpka jsou ceněným artiklem a používají se jako součast mulčovacích směsí při výsadbě stromů a keřů ve městě.“

Mezi lidmi koluje představa, že se stromky ve velkém po odzdobení stěhují například do zlínské zoologické zahrady. Šéfka marketingu Romana Bujáčková to ale víceméně dementuje. „Rozhodně nemůžeme říct, že by šlo o nějakou vyhlášenou pochoutku, stromky zpravidla obsahují pryskyřice a tak se i po Novém roce zaměřujeme spíše na jiné pokrmy, když stromky, pak je na jídelníčku tu a tam najdou třeba naše slonice.“

Jaroslav Brázda z Lukova má jasno: „Letos poprvé jsme měli Vánoce s tím nejcennějším dárečkem, poprvé se na svítící stromek dívala i osmiměsíční dcera Terezka. Je ještě malá, tak snad jí ani nebude vadit, když za pár dnů stromeček odzdobíme a odvezu jej do sběrného dvora.“

Oldřich Pšeja z nedaleké Štípy kontruje s tím, že on má problémy daleko nejmenší. „Náš umělý stromek samozřejmě jednoduše uložíme a budeme se těšit na příští Vánoce.“