Hradiště postoupilo do celostátního kola Památka roku

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Město Uherské Hradiště zvítězilo s opraveným Kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti-Mařaticích mezi pěti přihlášenými v krajském kole soutěže Památka roku 2013 a postoupilo do celostátního kola. Serveru Zlin.cz to oznámil mluvší města Jan Pášma.

Novou cenu Památka roku uděluje Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska. Hodnoceny mohou být například zámek, hrad, klášter, jejich areál, kostel, palác, radnice, divadlo, obytná stavba, charakteristická část zástavby, vojenský nebo zemědělský brownfield, veřejný prostor, park a podobně. Realizace obnovy objektu musí být dokončena v hodnoceném roce – tedy v roce 2013.

Na vítěze čeká pamětní deska s nápisem Památka roku 2013 k umístění u vítězného objektu a finanční odměna vlastníkovi ve výši 100 tisíc korun.

Hodnotící komise rozhodla o vítězi krajského kola soutěže a za Zlínský kraj a nominuje kostel Nanebevzetí Panny Marie v Uherském Hradišti. Komise označila rekonstrukci kostela za vzorovou obnovu. „Vzala mimo jiné v potaz, že jsme památku opravovali několik let, ocenila systematickou a příkladnou předprojektovou a projektovou přípravu a skutečnost, že se jednalo o komplexní stavební obnovu včetně statického zajištění a náročného odvlhčení objektu,“ konstatoval místostarosta města Uherské Hradiště Stanislav Blaha.

Město se muselo potýkat se špatným stavebně technickým stavem jako důsledkem dlouhodobě zanedbávané údržby a neodborných zásahů do konstrukcí objektu předchozími nezdařilými opravami. Pro obnově přistoupilo i k restaurování kamenných prvků, historických výplní otvorů, interiéru včetně jeho nové úpravy (instalace sochařské výzdoby, svítidel a lavic).

„Velmi nás těší, že opětovné navrácení nalezeného a zrestaurovaného oltáře z roku 1740 do presbytáře kostela komise označila doslova za unikátní,“ přiznal Blaha.

Kromě stavby samotné město provedlo i úpravu okolí včetně restaurování litinového kříže z 19. století.

Odborná komise ocenila velmi komplexní přístup v rámci památkové obnovy, citlivé skloubení stavebních prací a následných restaurátorských prací, rehabilitace interiéru včetně navrácení oltáře z 1. pol. 18. století a to vše zasazeno do upraveného okolí. Rovněž ohodnotila použití tradičních materiálových a technologických postupů, zachování veškerých autentických konstrukcí a prvků či repasování původních výplní otvorů.