Nejčastěji se incidenty odehrávají v ambulancích traumatologie a interny, občas dokonce i přímo na odděleních.
Naposledy agresivní pacient interny vyhrožoval skokem z okna. Sestra, která se ho snažila uklidnit a zadržet, skončila s modřinami a škrábanci po celém těle. V loňském roce napadl opilý pacient dokonce policistu a známý je také případ sanitáře, který chtěl v čekárně interní ambulance zabránit opilému pacientovi v rozbíjení dveří a doplatil na svou snahu zlomenou rukou.
„Nejčastěji jde o klienty pod vlivem alkoholu nebo drog,“ upřesnila vedoucí staniční sestra traumatologického oddělení Hana Šantavá. Agresivita podle ní ale stoupá už i u běžných pacientů, kteří ve stresových situacích vulgárně nadávají personálu a někdy ho i napadnou fyzicky.
Podle psycholožky Uherskohradišťské nemocnice Marty Beníčkové je zlost návštěvníků nemocnice často fází, kdy se tímto způsobem vyrovnávají se skutečností, že nejsou v pořádku a jsou nemocní oni nebo jejich blízcí. „V nemocnici je také zvýšený počet depresivních osob a ty mezi řádky často vysílají zlostné signály. A deprese s potlačenou a neuvědomovanou zlostí často souvisí,“ doplnila Marta Beníčková.
Uherskohradišťská nemocnice v letech 2008 až 2010 najímala kvůli bezpečnosti personálu a ostatních pacientů soukromou bezpečnostní službu. To však byla velmi drahá záležitost, a proto od této praxe bývalé vedení nemocnice upustilo. V současné době se o ničem podobném neuvažuje.
Agresivita a bezohlednost návštěvníků nemocnic v posledních letech narůstá až neúměrně – na tom se shodne lékařský i nelékařský personál nejen v Uherskohradišťské nemocnici.