Žáci a studenti si mohou zvolit buď z připravené nabídky témat, nebo mohou přijít se svým vlastním návrhem. Za úspěšně zpracované dílo jim bude přiznán finanční dar ve výši tisíc korun. Pro tento rok program Spolupráce se studenty počítá s podporou až dvacítky účastníků.
„V mladých lidech je velký potenciál přinášet nová, inspirativní a neotřelá řešení. Mají svěží pohled na realitu, jsou kreativní, energičtí, nadaní. Spolupráce s nimi je pro nás přínosem, a proto uvítáme, když si i během tohoto roku vyberou jako zadání svých školních prací některou problematiku z našeho veřejného života,“ sdělil starosta města Dalibor Maniš.
Programu Spolupráce se studenty ve svém seznamu témat aktuálně nabízí přes šest desítek zadání od odborů městského úřadu a městem zřizovaných organizací. Studenti mohou zpracovat například problematiku stárnutí populace ve Valašských Kloboukách, otázku parkování vozidel na území města, problematiku černých skládek, návrh ozelenění náměstí či projekt podpory cestovního ruchu prostřednictvím kulturních památek a městské památkové zóny.
Řada prací z minulých ročníků už byla využita v praxi, například studie intenzity dopravy posloužila při přípravě projektu cyklostezky, jiné práce zase byly poskytnuty pro potřeby škol ve městě.
Uchazeč musí před zařazením do programu splnit několik podmínek. Předně by měl být žákem základní školy či studentem střední, vyšší odborné nebo vysoké školy. Jeho práce se pak musí vztahovat k aktivitám města Valašské Klobouky a jeho organizací, musí být zaregistrována a mít přiděleného svého vedoucího. Téma je možné volit buď ze seznamu, který je k dispozici na webu města, nebo lze po konzultaci zařadit i vlastní téma studenta, tak aby bylo zaměření práce co nejbližší jeho studijnímu oboru.
Zájemci se mohou přihlásit u Josefa Slánského, vedoucího odboru životního prostředí, oddělení školství a památkové péče, a to na telefonu 577 311 100 nebo e-mailu slansky@mu-vk.cz.