Po letech slepoty žena díky operaci opět vidí

ZLÍN - Hana Charvátová ze Vsetína se stala první českou pacientkou, která na oční klinice Gemini absolvovala operaci, díky které po 16 letech slepoty opět vidí. Serveru Zlin.cz to za kliniku uvedla Petra Ďurčíková.

Žena ze Vsetína navíc dokáže číst bez brýlí. Operace trvala dvě hodiny. „Pacientce jsme do oka implantovali rohovku Boston, která může podobným způsobem změnit život stovkám lidí,“ podotkl přednosta sítě klinik Gemini Pavel Stodůlka.

Příčinou slepoty Hany Charvátové byla zkalená rohovka, která byla natolik poničená zánětem, že už nebylo možné ji znovu zprůhlednit ani provést transplantaci rohovky od zemřelého dárce.

„Typickou indikací k implantaci umělé rohovky je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ upřesnil Stodůlka.

Zrak je možné vrátit i po 50 letech. „V případě, že je rohovka poškozená následkem úrazu a sítnice pacienta je v pořádku, je možné zrak vrátit v podstatě po jakkoli dlouhé době. Pokud je ale člověk slepý déle než 20 let, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit,“ dodal Stodůlka.

V Česku je kolem 250 tisíc slabozrakých a nevidomých lidí.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x