Jedna velká kancelář se spoustou stolů, u kterých pracují mladí podnikatelé rozvíjející své byznys plány. Tak nějak si lze představit co-workingové centrum. Ve Zlíně vloni vzniklo první v kraji a je jedním z mála na Moravě. Působí v něm nyní čtyři podnikatelé, další se na využití moderního zázemí připravují.
Co-workingové centrum se nachází v Podnikatelském inovačním centru ve Zlíně (budova 23 v továrním areálu). Na stejném místě už funguje podnikatelský inkubátor, virtuální inkubátor nebo vědeckotechnický park. Jde tak o kompletní nabídku pro podnikání v regionu. Všechny služby má na starosti Technologické inovační centrum s.r.o. Jde o podnik, který společně vlastní Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně a Zlínský kraj.
„Jedním z jeho cílu je právě vytváření podmínek pro rozvoj inovačního podnikání. Právě v tomto objektu zahájila svou činnost například dnešní společnost Allegro Group CZ, která provozuje aukční portál Aukro, nebo firma Edhouse, která poskytuje softwarová řešení na míru,“ zmínil Konečný.
„Co-workingovým centrem jsme zkompletovali nabídku služeb pro začínající podnikatele. Již jsme uzavřeli smlouvy se čtyřmi klienty, se stejným počtem jsme před podpisem smlouvy. Poptávka po sdílených kancelářích a zázemí zde tedy určitě je,“ doplnila Konečného ředitelka Technologického inovačního centra Daniela Sobieská.
Jedním z prvních, kteří zázemí co-workingového centra začali využívat, je student zlínské univerzity Jan Valuštík. Pracuje na projektu Futurello. „Jde o virtuální krabici od bot plnou vzpomínek na staré časy. Uživatel nahraje krátké video a za deset let se mu aplikace sama ozve a nabídne mu možnost vrátit se v čase. Vše je postaveno na naprosté jednoduchosti, jde o velmi intuitivní aplikaci. Zatím je k dispozici pro operační systém Android, připravujeme ale verzi i pro iOS,“ vysvětlil mladý podnikatel. A v čem podle něj spočívá výhoda co-workingového centra? „Především navázání kontaktů se zajímavými lidmi. To nás může posunout dál nejen v našem současném projektu, ale třeba i v hledání dalších příležitostí,“ odpověděl Valuštík.
Zlínské co-workingové centrum nabízí tři režimy využití. Ceny všech balíčků jsou přitom finančně daleko nižší než pronájem kanceláře. Začínající podnikatelé navíc mohou využívat služeb recepce, kde je skenování či kopírování. K dispozici mají rovněž poradenské služby či jednací prostory.
„Centrum nemá uspořádání klasické kanceláře. Vše je pojato velmi neformálně. Nejde totiž pouze o zázemí, ale o vytvoření inspirujícího prostředí, v němž mohou začínající podnikatelé na svých projektech spolupracovat, pomáhat si v rozvoji a podobně. Jde vlastně o něco na způsob klubu, v němž si sami jeho členové vytvářejí motivační prostředí,“ vysvětlila ředitelka Sobieská.