Miroslav Zikmund dostal čestný doktorát na zlínské univerzitě

ZLÍN - Další hodnost doctor honoris causa byla dnes udělena na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Novým nositelem čestného doktorátu zlínské univerzity se stal známý cestovatel Miroslav Zikmund, server Zlin.cz o tom informovala Markéta Kovalová z tiskového oddělení školy.

„Panu Zikmundovi jsme se rozhodli udělit čestný doktorát za obdivuhodné celoživotní dílo, kterým společně se svým dlouholetým kolegou a přítelem Jiřím Hanzelkou výrazně obohatili a rozšířili mnoho oblastí lidského vědění,“ uvedl rektor Univerzity Tomáše Bati Petr Sáha.

Miroslav Zikmund se se svým dlouholetým přítelem Jiřím Hanzelkou seznámil během studií na Vysoké škole obchodní v Praze.V roce 1946 začali pracovat ve společnosti Tatra Kopřivnice. V té době už měli svou cestu kolem světa promyšlenou, a tak se jim podařilo přesvědčit vedení společnosti Tatra, aby jim na cesty poskytlo osobní vůz Tatra 87. Dnes 22. dubna 1947 vyrazili na svou první expedici. Procestovali celou Afriku a dále putovali přes Jižní Ameriku do Mexika. V roce 1950 je zastihla Korejská válka, nedostali víza do USA a byli nuceni cestu ukončit. Zpátky domů se vrátili 1. listopadu 1950 za vítání tisíců obdivovatelů a příznivců. Podruhé vyrazili na cesty o devět let později. Od roku 1959 do roku 1964 procestovali dvěma Tatrami 805 Blízký východ, Indii, Nepál, Indonesii, Japonsko a Sovětský svaz. V roce 1992 a 1994 pak Miroslav Zikmund podnikl ještě cestu do Austrálie a na Nový Zéland. V roce 2000 pak na Maledivy a Cejlon. Celkem navštívil 114 zemí Evropy, Afriky, Ameriky, Asie, Austrálie a Oceánie.

Z jejich cest se jim podařilo zaznamenat velké množství fotografického a filmařského záznamu, který dal vzniknout mnoha knihám, novinovým, rozhlasovým i filmovým reportážím a třem celovečerním filmům. Cestovatelské duo společně vydalo 19 cestopisů v 11 jazycích.

„Je pro nás poctou udělit titul doctor honoris causa právě Miroslavu Zikmundovi. Svou odvahou, s jakou se vydával spolu se svým přítelem vstříc novým poznatkům a dobrodružstvím, v pečlivém studiu a trpělivé dokumentaci poznatků, ale také v pevných lidských postojích, kterými čelil nepřízni osudu, může být příkladem nejen studentům zlínské univerzity,“ zdůraznil Sáha.

Jde o v pořadí čtvrtý titul doctor honoris causa, který byl na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně předán. „V minulosti obdrželi tento titul také José Manuel Barrosa, Eva Jiřičná a Sonja Baťová,“ připomněl Sáha.

Fotogalerie

run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’19413′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚898‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚19413‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x