O hrdinovi mohou lidé rozhodnout poslední dva dny

ZLÍN - Poslední dva dny mají lidé na to, aby ovlivnili výsledek hlasování v projektu Cena Salvator 2013 v kategorii Občan. Svému superhrdinovi mohou zaslat hlas už jen do čtvrtka 20. února, server Zlin.cz to za pořadatele řekla Nikola Valiánová.

Veřejnost může pro svého hrdinu hlasovat na www.cenasalvator.cz. Na výběr je osm kandidátů. Všichni se nějakým způsobem zasloužili o pomoc nebo záchranu lidského života. Hlasovat lze také prostřednictvím hlasovacího boxu, který je umístěn ve druhém patře Krajské knihovny ve 14I15 Baťově institutu.

První nominaci tvoří čtveřice lidí, kteří loni v říjnu přispěchali na pomoc pětičlenné posádce auta, které havarovalo do potoka ve Vsetíně. V náročných podmínkách, tmě a studené vodě, vyprostili Pavel Smolík, Jarmila Ondrůšková, Lenka Tomková a Zdeněk Krchák dvě ženy z vraku auta. Jedna z žen už měla obličej ponořený ve vodě a její život doslova visel na vlásku. Vážnou nehodu tehdy nepřežil jeden muž.

Druhým nominovaným je Štefan Hložný. Ten se svou sousedkou v paneláku v Uherském Hradišti vyvedl z hořícího bytu popálenou babičku a její vnučku. Navíc se mu podařilo kbelíky s vodou uhasit hořící křeslo v pokoji, čímž zabránil rozšíření požáru.

Do třetí nominace se dostala mužská trojice Tomáš Zajíček, Jiří Tábor a Vlastimil Bischof. Loni v dubnu si Tomáš Zajíček všiml ve Zlíně sebevražedného jednání ženy, která skočila pod vlak. Okamžitě běžel na místo nehody a začal poskytovat první pomoc. Následně se k němu připojili další dva muži. Provedli zaškrcení dolních končetin. Vlak ženě zcela amputoval jednu nohu a druhou pak amputoval částečně. Díky jejich hrdinskému jednání se podařilo udržet zraněnou ženu při životě,“ poznamenala Valiánová.

O čtvrtou nominaci se zasloužili Milan Botek a Jaroslav Kaňovský. Společnými silami vytáhli z hořícího domu v obci Podolí popáleného a intoxikovaného muže.

Na seznam nominovaných se dostali také fotbaloví trenéři Marcel Frajt, Marek Hábl a Milan Hanko. Laickou první pomocí zachránili ve Zlíně život šestnáctiletému fotbalistovi, kterému se na tréninku zastavil oběh.

Šestou hrdinkou se stala Helena Handlová, která si ve Zlíně všimla muže, který ležel v kolejišti a k místu se blížil vlak. Přesto, že sama byla v rekonvalescenci po zlomeninách tří žeber, z posledních sil se jí podařilo muže z kolejiště odtáhnout.

Sedmou nominační příčku obsadily sestry Petra Slavíková a Helena Marková. Petra Slavíková bojuje s leukémií a díky tomu, že se rozhodla zveřejnit svůj příběh, výrazně se na Zlínsku zvýšil počet potenciálních dárců kostní dřeně. O mediální kampaň se postarala její sestra Helena Marková. „Ženy sice nikomu přímo nezachránily život, ale výrazně napomohly k tomu, aby jej darováním kostní dřeně mohli zachránit jiní,“ podotkla Valiánová.

Posledním nominovaným se stal Jan Mrňa, majitel zaparkovaného auta, do kterého v plné rychlosti najela cyklistka. Žena sjížděla prudký kopec na Vršavě a přestaly jí fungovat brzdy. V šoku projela křižovatkou a vší rychlostí narazila do zaparkovaného auta. Náraz ji vymrštil do vzduchu a odhodil do zdi budovy. Cyklistka utrpěla mnohačetné otevřené poranění na hlavě. Majitel auta okamžitě přivolal záchranku a navíc odmítl náhradu škody způsobené na autě a omítce budovy.

Cena Salvator 2013 bude letos udělena v kategoriích Hasič, Policista, Zdravotník, Dlouhodobá činnost, Občan a cena poputuje i za zásluhy ostatních složek Integrovaného záchranného systému. Vítězové všech kategorií budou slavnostně vyhlášeni při galavečeru Ceny Salvator 19. března ve 14I15 Baťově institutu.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x