Jako v předchozím roce zájemci mohli žádat o vouchery v hodnotě 60 tisíc až 149 999 korun. „Obdrželi jsme 85 žádostí, což je téměř dvojnásobný počet, než jsme schopni uspokojit,“ uvedl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. Příjem žádostí byl ukončen v lednu a celková suma, o kterou podnikatelé žádají, činí téměř 11 milionů korun, k dispozici je však jen 6,67 milionů.
„Žádosti ještě musejí projít kontrolou a hodnocením, poté z nich bude sestaven výsledný seznam 45 až 47 úspěšných žadatelů, kteří budou schváleni Radou Zlínského kraje v březnu letošního roku. Více zájemcům není Zlínský kraj schopen vyhovět z důvodu pevně vymezeného rozpočtu projektu,“ upřesnil Mišák.
Z hlediska zájmu firem o spolupráci s konkrétní univerzitou vedla jako v minulém roce Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, kde žádost o inovační voucher podalo 51 účastníků. Druhou nejzajímavější vysokou školou bylo Vysoké učení technické v Brně s 20 žádostmi. S nižším počtem žadatelů se poté setkala Mendelova univerzita, Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava či Univerzita Palackého v Olomouci.
Z konkrétních výzkumných pracovišť se nejžádanějším stalo zlínské Centrum polymerních systémů, následované ústavy Fakulty aplikované informatiky a Fakulty technologické Univerzity Tomáše Bati.
„Propojování komerčního a akademického sektoru je jedním ze směrů, který máme zájem podporovat a který má podle našeho názoru smysl,“ dodal hejtman Mišák.
Inovační vouchery jsou financovány z Regionálního operačního programu Střední Morava a rozpočtu Zlínského kraje. Mezi podnikateli ve Zlínském kraji o ně byl v předchozích letech zaznamenán výrazný zájem. Celkem ve Zlínském kraji zažádalo v letech 2012 – 2014 o inovační voucher 234 firem. V letech 2012 – 2013 bylo schváleno poskytnutí voucheru 78 firmám v objemu asi 10,6 milionu korun.