Rožnov opraví staré kříže i památník

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM - Rožnovská radnice se rozhodla letos opravit dva kříže a památník obyvatelům města, kteří zahynuli v koncentračních táborech během druhé světové války. Kříže i památník jsou součástí starého hřbitova, serveru Zlin.cz to řekl mluvčí města Tomáš Gross.

Restaurátorské práce by měly být zahájeny v březnu a potrvají do října.

Na restaurátorsky i finančně nejnáročnější kříž z roku 1888 počítá město s dotací z Fondu kultury Zlínského kraje ve výši 46,5 tisíc korun. Celkově bude jeho oprava stát 77,5 tisíce korun. „U ostatních dvou památek musíme jejich obnovu hradit z vlastního rozpočtu. Restaurátorské práce na kříži z roku 1913 budou stát přibližně 73 tisíc korun, obnova památníku pak 15 tisíc korun,“ uvedla projektová manažerka rožnovské radnice Jana Konečná.

Město nechá sakrální památky očistit, odstraní z nich původní nátěry a povrch kamene čeká biosanace. Následně budou provedeny konsolidace kamenného materiálu, plastické retuše všech poškozených míst. „Důležitým finálním krokem bude ochranné ošetření povrchu kamene hydrofobizačním prostředkem,“ dodala referentka odboru správy majetku Petra Glumbíková.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x