Jako první dorazili na místo hasiči z Rožnova pod Radhoštěm, postupně se k chatě sjelo 13 jednotek hasičů a na likvidaci použili 16 cisteren, vysokozdvižnou plošinu a automobilní žebřík. S plameny bojovalo na 70 hasičů ze Zlínského i Moravskoslezského kraje.
Požár vypukl v chatě asi 20 minut po půlnoci a ještě před jednou hodinou ranní se tu zbortila střecha. „Hasiči nejprve vyhlásili druhý a následně i třetí stupeň požárního poplachu. Podle všeho oheň vypukl v interiéru a vlivem větru se rychle šířil po střešních konstrukcích,“ podotkl Netopil.
Zkrotit plameny se podařilo až po poledni. Škoda, kterou napáchaly, zatím není přesně vyčíslena, ale podle prvních odhadů se bude počítat v desítkách milionů korun. Po příčině zatím vyšetřovatelé pátrají.
Jako škodu obrovských rozměrů vnímá požár i hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák. „Požár památkově chráněné chaty Libušín je pro Zlínský kraj velká ztráta, a to z mnoha pohledů. Do původní podoby bude asi jen těžce obnovitelná. Je to něco jiného, než když se koncem devadesátých let prováděla rekonstrukce. Tady se bohužel bavíme o spáleništi,“ komentoval smutnou událost Mišák s tím, že se jedná o jeden z nevýznamnějších symbolů Zlínského kraje. „Jde nejen o připomínku působení architekta Dušana Jurkoviče, ale obecně o součást typické architektury našeho kraje. V rámci evropské trasy mapující Jurkovičovo dílo tak vznikne výrazná mezera,“ podotknul hejtman. Přesto, že se jedná o objekt ve vlastnictví Českého státu, má Libušín podle Mišáka pro Zlínský kraj velký význam. „Je logické, že tato událost nenechává nikoho lhostejným,“ řekl hejtman s tím, že čas kdy jednat o tom, jak dál, a jaká by mohla být pomoc Zlínského kraje, nechává na řediteli Valašského muzea v přírodě Rožnov pod Radhoštěm Jindřichu Ondrušovi.
Chata Libušín sloužila jako restaurace a byla v havarijním stavu. Loni na jaře se ji podařilo zachránit – po tuhé zimě a vlivem shnilých trámů se chata nakláněla a hrozilo její zřícení. Tesaři na poslední chvíli vyměnili původní stoleté trámy za nové.
Objekt navrhnul architekt Dušan Jurkovič a Libušín stojí i se svou sestrou Maměnkou na Pustevnách už od roku 1898. Slavnostně byla chata otevřena o rok později. Společně přestály i hrozbu demolice v 90. letech.
Jídelna Libušín byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše. Interiér byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. K unikátům interiéru patřily například tři secesní lustry. Vzácný byl ale také příborník, skleník nebo hodiny. Kolem stolů stálo sto vyřezávaných židlí. Podle odborníků patřil Libušín k nejcennějším dílům, která Jurkovič navrhl.
V nejbližších dnech bude vyhášena veřejná sbírka na rekonstrukci objektu. „Muzeum udělá vše pro to, aby tento architektonický skvost byl opět uveden do provozu,“ uvedl ředitel muzea Jindřich Ondruš.
Fotogalerie
run_function(‚hash‘,’po-modules-photogallery‘,’19484′,’global $wc;$wc=array();$pom=stripslashes(‚903‘); $wc[‚id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$pom=stripslashes(‚19484‘); $wc[‚unique_id‘]=(($GLOBALS[‚interpret‘]->is_serialized($pom))? unserialize($pom):$pom);$wc[‚function_id‘]=’po-modules-photogallery‘;‘,’a:0:{}‘); ?>
Mapa
Zobrazit místo Chata Libušín na Pustevnách je v plamenech na větší mapě