Na svém únorovém zasedání se vsetínští zastupitelé seznámili se strategickým dokumentem Koncepce bydlení města Vsetína. Vyplynuly z něj hlavní cíle, na které se Vsetín v současné době soustředí.
Cílem koncepce bylo posoudit, jestli má být městský bytový fond zachován v současném objemu, nebo jestli by měl být navýšen, ale také to, jakým způsobem by měly být byty využívány.
„Smyslem je reagovat na stávající potřeby obyvatel, kteří se stále častěji dostávají do problémů se zachováním vlastního bydlení či s možností udržet si vlastní bydlení nebo získat samostatné bydlení z vlastních prostředků. Na základě toho jsme zastavili další privatizaci bytového fondu, abychom vůbec byli schopni na tyto sociální potřeby reagovat,“ informovala první místostarostka města Květoslava Othová s tím, že už v průběhu předchozího roku došlo k řadě investičních akcí, které mají zkvalitnit bytový fond, zejména v domech, kde bydlí senioři. „Byty prošly řadou rekonstrukcí, jako například zateplením, instalací nových výtahů či opravami fasád,“ vyjmenovala Othová.
Investice do bytového fondu v letošním roce budou probíhat zejména ve věžovém domě, kde z bývalých, dnes už nevyhovujících garsonek udělá město kvalitní byty. Ty se budou podle Othové přidělovat už koncem tohoto roku.
„Zaměřili jsme se také na práci s nájemníky v našich bytech. Rádi bychom dosáhli snížení dluhů a pohledávek za nájemné. Intenzivnější sociální prací, nastavením nových podmínek při uzavírání smluv a také prací s dlužníky dosáhlo město poměrně vysokých efektů,“ uzavřela Othová. Dluh na nájemném v obecních bytech rostl do roku 2012 o přibližně půl milionu korun ročně. Od tohoto roku, po změně způsobu uzavírání nájemních smluv, se nárůst dluhu zastavil a dnes naopak klesá.
Ještě v roce 2011 byla kvůli neplacení nájemného ukončena nájemní smlouva 14 lidem, o rok později jich bylo šest. „Díky zavedenému systému práce s dlužníky nebyla radnice vloni nucena k tomuto kroku přistoupit již vůbec,“ konstatovala místostarostka Vsetína.