Hrdinové ze Zlínského kraje převzali ocenění

ZLÍN - Zlínský kraj má za sebou v pořadí 11. ročník slavnostního předávání Cen Salvator 2013 - cen hejtmana Zlínského kraje. Jak serveru Zlin.cz uvedla PR manažerka Nikola Valiánová, cena je určena lidem, kteří díky své odvaze pomohli či zachránili život někomu jinému.

V kategorii Policista převzal Cenu Salvator 2013 Tomáš Skalík. Policisté z Horní Bečvy na Vsetínsku kontrolovali chaty. Na motocyklu jel obcí i policista Skalík, který najednou spatřil v protisměru běžícího splašeného koně táhnoucího za sebou asi osmimetrový řetěz. Policista koně dojel a jel s ním asi tři kilometry, kdy blikáním, troubením a pohybem ruky upozorňoval řidiče na nebezpečí. Následně se mu podařilo koně předjet a chytit za řetěz. Díky odvážnému jednání policisty nedošlo k žádné kolizi dopravy ani ke zranění, přestože se jednalo o velmi frekventovanou silnici první třídy.

Oceněným v kategorii Hasič je Petr Vlček. Náhodou se stal svědkem srážky auta s pracovním strojem Caterpillar u obce Paskov a pomohl vyprostit zraněného řidiče, přivolal mu pomoc a s ostatními řidiči také první pomoc sám poskytoval.

Za kategorii Zdravotník převzala Cenu Salvator zdravotní sestra Libuše Zetochová, která byla přítomna jako divák na fotbalovém turnaji v Krhové u Valašského Meziříčí. Krátce po zahájení turnaje jeden z fotbalistů zkolaboval a zůstal ležet na hřišti v bezvědomí se srdeční zástavou. Mladá žena duchapřítomně poskytla laickou první pomoc, zprůchodnila dýchací cesty a prováděla srdeční masáž až do příjezdu záchranné služby. Včasnou a neodkladnou první pomocí tak zachránila šestačtyřicetiletému muži život.

Vítězem kategorie Ostatní složky Integrovaného záchranného systému se stal strážník Městské policie Zlín Ladislav Švagera, který byl v osudný den doslova ve správný čas na správném místě. Na jízdním kole kontroloval Bartošovu čtvrť, když zpozoroval na zemi ležícího mladého muže, který prodělával epileptický záchvat. Strážník poskytl třiadvacetiletému mladíkovi první pomoc, zavolal záchrannou službu a události informoval jeho rodiče.

V kategorii Občan zvítězili díky hlasování občanů fotbaloví trenéři Marcel Frajt, Marek Hábl a Milan Hanko. Během fotbalového tréninku FC Fastav Zlín se šestnáctiletému fotbalistovi zastavil oběh. Trenéři až do příjezdu záchranky poskytovali mladíkovi první pomoc. Díky včasnému zahájení neodkladné resuscitace mu zachránili život.

Cenu za Dlouhodobou činnost převzal Stanislav Moštěk, který je starostou Sboru dobrovolných hasičů obce Vlčnova a členem okresní odborné rady mládeže. Přes dvacet let se věnuje práci s mládeží a trénuje už několikátou generací dětí.

Letos poprvé byla během galavečera předána také Cena Zlínského deníku. Putovala k Petře Slavíkové a její sestře Heleně Markové. „Petra Slavíková se statečně postavila zákeřné leukémii a zároveň se nebála svůj příběh zveřejnit. Helena Marková pak byla iniciátorem velké mediální kampaně zaměřené na získání nových členů do registru dárců kostní dřeně. Jen ve Zlíně se přišlo registrovat přibližně 600 lidí. Originální cenu vytvořil zlínský výtvarník Luděk Pavézka,“ doplnila Valiánová.

Za projektem Cena Salvator stojí od počátku práce studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Díky předmětu Komunikační agentura, kde vznikají i další kulturní projekty, si studenti mohou vyzkoušet svoji možná budoucí práci a získat už během studia mnohé zkušenosti. Realizační tým Ceny Salvator 2013 čítá kolem čtyřicítky studentů.