Když se hlídka muže snažila ztotožnit, neměl u sebe ani občanský průkaz, ani řidičák. Proto putoval s policisty na služebnu. Tam jim sdělil všechny potřebné údaje a policisté zaslali žádost o jeho ztotožnění a provedení lustrace v pátracích evidencích kolegům v cizincově domovském státě. „Odpověď pro něj byla doslova šokující. Muž se prostřednictvím policistů dozvěděl, že byl před čtyřmi lety úředně prohlášen za mrtvého,“ poznamenal Jaroš.
Policisty z oddělení cizinecké policie čekala spousta práce, aby prokázali, že muž sedící živý a zdravý na policejní služebně je tentýž, který má být od roku 2010 mrtev. Pořídili fotodokumentaci, kriminalisté mu sejmuli daktyloskopické otisky prstů a odborně mu odebrali vzorky DNA.
K prokázání totožnosti a vyloučení faktu, že se jedná o osobu zesnulou, nakonec posloužily dvě fotografie. „První, která byla dostupná v policejních evidencích našich zahraničních kolegů a aktuální portrétní fotografie. Tyto snímky policisté porovnali na specializovaném pracovišti, a to za využití kriminalistické metody Grafické identifikační analýzy 5. generace,“ konstatoval Jaroš. Princip metody spočívá v určení základních identifikačních bodů obličejové části a následném vytvoření determinačních křivek. Tyto křivky policisté vytvořili na obou fotografiích, jak na aktuální, tak i na fotografii 15 let staré. Následně křivky z obou fotek porovnali a prokázali stoprocentní shodu. „Muže teď ve své domovské vlasti čeká pravděpodobně složitý proces znovuzískání vlastní identity,“ dodal Jaroš.