Šojdrová se podle svých slov hodlá v prvé řadě zaměřit na tvorbu pracovních míst. Vysoká nezaměstnanost je prý společný problém všech zemí Evropské unie. „Je zapotřebí více podpořit programy podporující zaměstnávání osob nejvíce ohrožených nezaměstnaností jako jsou absolventi, matky po mateřské dovolené, lidé před důchodem. Využití evropských fondů především na projekty, které přinášejí vznik pracovních míst a zvyšují kvalifikovanost. Musí skončit neefektivní a zbytečné utrácení peněz na projekty, které nepřinášejí žádný konkrétní užitek,“ řekla Michaela Šojdrová.
Eurokandidátka se ale hodlá zaměřit i na zlepšení kvality vzdělání, především na jazyky, matematickou gramotnost, ICT, občanské a osobnostní dovednosti. To se týká základních škol i středních odborných škol a gymnázií. „Větší důraz budeme klást na zlepšení praktické, odborné složky, která je potřebná pro uplatnění v konkrétním řemesle a na pracovním trhu. Pro zlepšení praktických dovedností prosazujeme větší spolupráci firem a škol. A také k tomu nám mohou pomoci finanční prostředky z evropských fondů. Jen je musíme umět správně použít,“ vysvětlila Šojdrová.
Třetí prioritou bude pro Šojdrovou rodinná politika. „Na evropské úrovni může jít o nepřímou podporu, včetně sníženého DPH na dětskou spotřebu, kterou chceme prosadit,“ dodala Šojdrová.