Přípravy na největší výstavu v historii uzavřou na tři dny holešovský zámek

HOLEŠOV - Zámek v Holešově chystá největší výstavu ve své historii, k vidění budou díla slavných českých umělců jako byl Filla, Špála nebo Slavíček, serveru Zlin.cz to řekla Dana Podhajská. Kvůli přípravám výstavy nebude zámek po tři dny přístupný veřejnosti.

Vernisáž výstavy je naplánovaná na 3. června a zámek bude uzavřený od 30. května do 1. června.

Chystaná výstava Spolku výtvarných umělců Mánes je pro holešovský zámek nejzásadnějším výstavním projektem letošní sezony. „Historickým rozsahem a pojetím se jedná o největší výstavu výtvarného umění, kterou Mánes na Moravě uspořádal a která se tady kdy konala. V sedmi sálech i na chodbách bude vystaveno asi dvě stě děl žijících i nežijících členů spolku, českých malířů, sochařů, architektů, sklářů a grafiků,“ podotkla Podhajská. Veřejnost si bude moci výstavu poprvé prohlédnout den po vernisáži, tedy 4. června.  Expozice bude k vidění do konce září.

„Jde skutečně o unikátní výstavu. Na holešovském zámku budou viset například obrazy Emila Filly, Václava Špály, Oldřicha Koníčka, Antonína Slavíčka, Josefa Čapka, Miloše Jiránka, Františka Muziky a dalších,“ konstatoval zástupce představenstva Spolku výtvarných umělců Mánes Ivan Exner. Ze současných členů budou vystavovat například grafici Adam Hoffmeister a Jan Švankmajer, sochaři Stanislav Hanzík či Jasan Zoubek nebo malíři Martin Zálešák, Eva Chmelová a další.

Díla budou zapůjčena ze sbírek spolku a pojišťovny Kooperativy, od soukromých sběratelů a z majetku autorů. Součástí výstavy bude videoprojekce a také expozice, která na dvaceti panelech zdokumentuje historii spolku Mánes od jeho založení do současnosti.

×

Přehled denních zpráv na Váš e-mail

Odebírat novinky
x