Konference, kterou uspořádala Česká obuvnická a kožedělná asociace ve spolupráci se Sdružením českých spotřebitelů a Českou podiatrickou společností, se konala při příležitosti 120. výročí založení obuvnické výroby ve Zlíně firmou Baťa a byla určena pro výrobce obuvi, lékaře, fyzioterapeuty a všechny, kdo se zabývají zdravým obouváním.
I po útlumu obuvnické velkovýroby ve Zlíně po roce 1989, je stále do Zlínského kraje soustředěno 90 procent obuvnické produkce v rámci České republiky. V regionu působí asi 35 obuvnických firem.
„To, že se koná tato konference ve Zlíně, svědčí o tom, že jsou tady odborníci, kteří umí udělat kvalitní obuv. Znají nejen technologii, ale také anatomii a vědí, jak vyrobit botu, která nohu nedeformuje, ale správně formuje. Jestliže dnes podporujeme místní zemědělce a potravináře, protože jsou schopni dodat na trh mnohem kvalitnější a nutričně bohatší potraviny než ty dovozové ze supermarketů, je stejně tak důležité podporovat i místní obuvníky, kteří dokáží vyrobit obuv pro zdravou chůzi,“ řekl hejtman Stanislav Mišák, který nad akcí převzal záštitu.
Jak zaznělo na konferenci, problém deformit dětské nohy se netýká jen České republiky, ale celé Evropy, která je zaplavena obuví asijské provenience. „Pokud jsou z oblasti nohy vysílány špatné informace směrem do mozku, ten následně vydává signály, které vedou k přetěžování pohybového systému a jeho poruchám,“ zmínil ve své přednášce Vladimír Holoubek, viceprezident České podiatrické společnosti. Jenže drobné funkční vady, které vznikají v dětství a jsou v podstatě nenápadné, se plně projevují až v dospělosti. Proto je tak nutné klást důraz na dobře modelovanou obuv už od prvních dětských krůčků.