Luhačovice budou hostit řezbářské sympozium

LUHAČOVICE - V Luhačovicích se uskuteční druhý ročník řezbářského sympozia, začne v pondělí a potrvá do soboty. Server Zlin.cz o tom informovala za pořádající Lázně Luhačovice Diana Fabušová.

Téma letošního ročníku je Hudební inspirace a vychází z Roku české hudby, která má v lázeňské programové nabídce svoje stálé a pevné místo.

Po celý týden mohou hosté v lázeňském parku u hudebního altánu (v blízkosti hotelu Jestřabí) denně sledovat proměnu dřeva v originální umělecká díla. Cílem pořadatele je rozšířit nabídku programů Luhačovického kulturního léta a obohatit areál lázní o umělecká díla.

Na letošní sympozium přijalo pozvání sedm řezbářů, kteří mají za sebou bohaté zkušenosti a účast na celé řadě jak domácích, tak i zahraničních řezbářských sympoziích. Díla mnohých z nich našla cestu nejen do evropských zemí, ale také na další kontinenty. „Se svým uměním a zručností se představí řezbářští mistři nejen z našeho regionu, ale také i z Čech a Slovenska. Patří k nim Martin Cigánek, Jaromír Dědek, Petr Eschler, Petr Krajíček, Zdeněk Matyáš, Branislav Petráš a Leszek Sikora,“ upřesnila Fabušová.

Při řezbářském sympoziu se budou také prezentovat dva studenti David Ferdicz a Tomáš Naňák ze Střední odborné školy v Luhačovicích, kteří studují jeden z oborů tradičních uměleckých řemesel, a to Design a zpracování dřeva. Studenti budou pracovat pod dohledem svého mistra Zdeňka Matyáše.

K řezbářskému sympoziu je připravený i doprovodný program. Práci mistrů řezbářů dokreslí koncerty a vystoupení vybraných hudebních skupin. Příjemné a známé melodie zazní v podání dixieland bandu Jazzzubs (4. a 7. června), cimbálové muziky Korečnica (6. června) nebo country skupiny Přátelé (5. června). Na poslední tři dny sympozia (od 5. června) přijali pozvání také lidový houslař Ján Čambor a výrobce tradičních pastýřských lidových píšťal a fujar Dušan Holík.

Týdenní dřevosochání vyvrcholí vernisáží v sobotu 7. června od 15 hodin u hudebního altánu. Součástí vernisáže bude i malá ukázka lidových řemesel. „Po vernisáži budou díla nakonzervována a následně vystavena v atriu kolonády. V případě zájmu si mohou hosté díla po vernisáži odkoupit. Při prvním ročníku našlo svého majitele dílo Jarní melodie Martina Bořuty a Kouzelná flétna Zdeňka Matyáše,“ dodala Fabušová.