Získání titulu je pro školu velkým přínosem. „Pedagogové získávají velké množství materiálů a témat, které mohou zařadit do výuky, je to pozitivní medializace našich aktivit a samozřejmě také touto cestou budujeme dobré jméno školy u žáků, u rodičů a u veřejnosti,“ konstatovala ředitelka školy Kristina Kubečková.
Aby škola získala titul fairtradové školy, je nutné splnit pět kritérií. Na škole musí pracovat řídící skupina na podporu fair trade, škola musí oficiálně podporovat fair trade, do výuky musí být začleněna témata globálního rozvojového vzdělávání, škola musí na své půdě prodávat výrobky fair trade a musí dělat akce pro veřejnost. V rožnovské škole se například pravidelně v rámci fair trade nabízejí káva, čaj, cukr, šátky nebo výrobky z bavlny.
Získání titulu oslavila škola v africkém duchu. Děti se obdarovávaly čokoládou, učitelé byli oblečeni v africkém stylu a u recepce se v rámci fair trade prodávaly mimo jiné čokoládové nápoje.
Fair trade je organizované sociální hnutí a tržní přístup, který usiluje o pomoc producentům v zemích třetího světa a propagaci udržitelnosti. Hnutí prosazuje platbu spravedlivých cen za produkty, stejně jako dodržování sociálních a environmentálních standardů při produkci široké škály komodit. Zaměřuje se zejména na export z rozvojových do rozvinutých zemí světa. Šestici nejprodávanějších fairtradových produktů tvoří banány, kakao, káva, bavlna, cukr a čaj.